Bratislava 13. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Chemický a farmaceutický priemysel v SR zaznamenal za tri štvrtiny roka 2019 medziročný pokles tržieb o 2,8 %. Pokles sa navyše každým štvrťrokom zrýchľuje a za samotný 3. štvrťrok dosiahol medziročne už 3,6 %

Na snímke prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík

Celkové tržby slovenskej chémie sa tak znížili za prvých deväť mesiacov tohto roka na 7,428 miliardy eur, v porovnaní so 7,645 miliardy eur za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka. Pokles je dôsledkom súbehu externých faktorov a zhoršovania podnikateľského prostredia na Slovensku prijímaním nesystémových populistických rozhodnutí. Informoval o tom Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

„Najvýraznejší pokles tržieb, a to až o 17,7 %, bol zaznamenaný v odvetví výroby umelých vlákien. Odvetvie plastov v primárnej forme kleslo o 7 % a rafinované ropné produkty o 5,4 %. Jediné odvetvie, kde tržby za tri štvrtiny roka 2019, v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018, narástli o 0,8 %, je odvetvie výroby výrobkov z plastov. Štatistický úrad SR evidoval v chemickom a farmaceutickom priemysle v treťom štvrťroku 2019 celkovo 295 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. To je o tri podniky menej, ako za to isté obdobie vlaňajška. O 3 % sa znížila aj zamestnanosť. Na konci 3. štvrťroka 2019 pracovalo v chémii 44.137 pracovníkov, čo bolo o 1382 zamestnancov menej ako pred rokom,“ priblížil Karlubík.

Pripomenul, že už pred rokom v novembri 2018 prezídium ZCHFP SR upozornilo na mimoriadne zhoršovanie sa podnikateľského prostredia v SR, dramatický rast cien energií, enormný nárast minimálnej mzdy a ďalších mzdových príplatkov a nárokov, ktoré v konečnom dôsledku vedú k znižovaniu konkurencieschopnosti výrobných spoločností na Slovensku. Napriek týmto varovaniam pokračovali nezodpovedné populistické predvolebné politické rozhodnutia. Tie sa spolu so zahraničnými dopadmi, predovšetkým ochladzovaním nemeckej ekonomiky, podpísali pod pokles odvetvia a ekonomické škody aj v ďalších odvetviach ekonomiky.

Upozornil, že prezídium ZCHFP SR na zasadaní v Bratislave 3. októbra 2019, opätovne vyzvalo slovenských politikov a orgány štátu aby sa správali zodpovedne a prestali zhoršovať podnikateľské prostredie na Slovensku prijímaním nesystémových populistických rozhodnutí.

„Účet za pokračovanie pretekov v politike v predvolebnom nadbiehaní voličom zaplatia v konečnom dôsledku obyvatelia tejto krajiny stratou pracovných miest a rastom nezamestnanosti. Chemický priemysel už na to dopláca, o čom svedčia varovné signály v podobe dramaticky rastúcich mzdových nákladov, pri súčasnom poklese produktivity práce. Považujeme to za nezodpovedné a populistické predvolebné kupovanie si voličov na úkor budúcnosti. Kríza v chemickom odvetví nie je za dverami, ale už začala. V tejto situácii apelujeme na zdravý rozum a zodpovednosť,“ argumentovalo podľa Karlubíka prezídium ZCHFP SR.

Ďalej upozornilo na to, že väčšina slovenských chemických podnikov patrí k tým, ktoré nemajú finančné rezervy. Vlaňajší rast tržieb odvetvia totiž sprevádzal pokles ziskov a pokles pridanej hodnoty, ako dôsledok rastu cien vstupov (energií) a v predchádzajúcich rokoch niekoľko rokov za sebou klesali aj tržby.

Dodal, že priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je asi 150. Odvetvie zamestnáva takmer 11 % všetkých zamestnancov v priemysle. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Chemický priemysel je mimoriadne dôležitým dodávateľom pre všetky ostatné priemyselné odvetvia, najmä pre automobilový priemysel, ktorého význam je pre SR dôležitý. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj