Washington 14. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Evan Vucci)
 

Spoločná národná protivojnová koalícia (UNAC) obvinila administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa z plánovania imperialistickej vojny proti Venezuele, ktorá sa podobá tomu, ako sa USA správali pred 170 rokmi

Na snímke prezident USA Donald Trump

“Administratíva Trumpa a jej vysokopostavení úradníci, od poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona po viceprezidenta Mikea Penceho a ministra zahraničia Mikea Pompea, chcú spustiť odpornú Monroeovu doktrínu z roku 1823 a… urobiť z Venezuely štát pri imperátorskom americkom zadnom dvore,” uvádza sa v správe organizácie.

Dodáva sa v nej, že cieľ všetkých týchto akcií spočíva v tom, aby navždy bola rozdrvená suverénna vláda Venezuely, Kuby a Nikaraguy.
Preto organizácia na 23. februára po celej krajine naplánovala protestné akcie proti politike USA voči Venezuele a 30. marca dôjde k akcii aj vo Washingtone.
Monroeova doktrína z roku 1823 je deklaráciou princípov zahraničnej politiky USA (Amerika pre Američanov), ktorá bola vyhlásená 2. decembra 1823 v každoročnom posolstve amerického prezidenta Jamesa Monroeho ku Kongresu USA. V 40. rokoch 19. storočia táto doktrína poslúžila na zakrytie snáh o pripojenie územia, ktoré do tej doby patrilo Mexiku.
 
Kríza vo Venezuele
Vo Venezuele od 21. januára prebiehajú masové protesty proti súčasnému úradujúcemu prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Súčasne s tým sa Juan Guaidó sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny.
Následne Rakúsko, Veľká Británia, Nemecko, Dánsko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Portugalsko, Francúzsko, Česko a Estónsko uznali Guaidóa za dočasného venezuelského prezidenta. Toto rozhodnutie prijali potom, čo vypršalo osemdenné ultimátum, ktoré európske krajiny dali Madurovi k vyhláseniu predčasných prezidentských volieb. Podporu Guaidóovi vyjadrili aj Švédsko, Fínsko a Belgicko.
Nicolás Maduro označil svojho oponenta Guaidóa za bábku z Washingtonu. Moskva jeho postoj zdieľa. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zdôraznil, že Rusko je pripravené pomôcť legitímnemu prezidentovi a opozícii s nadviazaním dialógu.
Madura okrem Ruska podporila aj Čína, Turecko a niekoľko ďalších krajín.
 

Príspevok Trumpovu administratívu obvinili z plánovania imperialistickej vojny proti Venezuele zobrazený najskôr Hlavné správy.