Trumpovo uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela vyvolalo odpor v radoch protiasadovskej opozície

Washington/Izrael 27. decembra 2017 (HSP/the-blogger.ru/Foto:TASR/AP/Alex Brandon)

Ruský portál the blogger  publikoval včera zaujímavú informáciu. Podľa portálu Trumpovo uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela vyprovokovalo rast protiamerických nálad v radoch Američanmi podporovanej protiasadovskej koalície. Dokonca sa objavili informácie o raste napätia priamo medzi americkými inštruktormi a arabskými protiasadovskými bojovníkmi
Na snímke prezident USA Donald Trump

Portál sa odvoláva na informácie od sýrskej rozviedky. K problémom malo prísť na americkej vojenskej základni At-Tanf, ležiacej na hraniciach Jordánska, Iraku a Sýrie. Arabi sú rozhorčení Trumpovým rozhodnutím a takisto americkou podporou Izraela. Z arabskej strany sa kriticky k Američanom zapojili najmä členovia Slobodnej sýrskej armády a Frontu an Nusra.
Podľa uvedených informácií navyše Američania pripravovali provokáciu na území Palestíny, pri ktorej mali zaútočiť členovia diverznej skupiny v útoku pod falošnou vlajkou na izraelských vojakov, vina mala dopadnúť na Hizballáh s cieľom očierniť Libanončanov a Palestínčanov v očiach celého sveta a legitimizovať následne izraelské útoky v južnom Libanone a na Golanských výšinách a takisto prinútiť svet uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.
Prípravu tohto plánu potvrdil aj minister zahraničných vecí Sýrie, Feisal al Mekdad, ktorý poskytol informáciu iránskej televízii. Podľa jeho slov Izrael sa veľmi snaží, aby svet uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Protiasadovskí Arabi, ktorých chceli použiť v provokácii ako členov Hizballáhu, sa však odmietli tejto akcie zúčastniť a vo veľkom množstve opustili tábor v At Tanf. Väčšina arabských žoldnierov sa presunula do tábora Er Rukban, v ktorom dnes žije takmer 50 000 utečencov. Samotní protiasadovskí Arabi sa začali deliť na dve frakcie – na tých, ktorí sa búria voči Američanom a na skupiny lojálne k Američanom.
Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme teda vyvolalo značné napätie medzi členmi protiasadovskej opozície. Otázka Jeruzalema je principiálnou otázkou pre celý moslimský svet. Dnes ešte existuje v Sýrii takmer 65 000 protiasadovských bojovníkov, 30 tisíc v Slobodnej sýrskej armáde, 25 tisíc v Idlibe a na brehoch Eufrata, pochádzajúcich zo zoskupení blízkych ISIS a približne 10 tisíc ich pôsobí na izraelsko-sýrskych hraniciach. Celá táto nelegálna armáda ozbrojených bojovníkov momentálne z veľkej väčšiny odsudzuje Trumpovo rozhodnutie, na rozdiel od približne 5 tisíc proamerických bojovníkov a inštruktorov.
Pnutie existujúce v radoch protiasadovskej opozície oslabuje výrazne americké pozície. Bez americkej podpory nedokážu protiasadovskí povstalci úspešne pôsobiť proti vládnym silám, rovnako však samotní inštruktori nedokážu úspešne pôsobiť proti sýrskym vládnym jednotkám. Situácia sa teda postupne kryštalizuje do zvláštneho stavu a CIA i Pentagon, za predpokladu, že uvedené informácie nie sú akciou sýrskej rozviedky, musia riešiť skutočne náročný problém.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)