Peking 8. marca 2017 (HSP/Foto: wikipedia)

Ak by americký prezident Donald Trump začal obchodnú vojnu s Čínou, tak USA by boli na tom horšie, myslí si šéf najväčšieho čínskeho výrobcu nápojov Wahaha (názov vyjadruje citoslovce smiechu) 

Aj takto vyzerá štítok Made in China

Minulý týždeň údajne unikol istý dokument o pripravenosti Trumpa porušiť pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v prípade, ak dôjde k narušeniu suverenity USA. Analytici varujú, takýto krok môže začať éru ekonomického protekcionizmu vo svete, alebo dokonca vyvolať globálnu obchodnú vojnu.

Trump už vo svojej volebnej kampani sľuboval zvýšiť obchodnú agresivitu voči Číne, vrátane výberu nových ciel na tovar zo zahraničia, a označoval Čínu za menového manipulátora. Peking má záujem spolupracovať s Washingtonom na riešení všetkých obchodných sporov, ale čínske štátne médiá varovali pred odvetou, ak by Trump začal s prvými krokmi v obchodnej vojne.

“Nová americká administratíva pohrozila, že začne obchodnú vojnu, ale podľa môjho názoru, bude trpieť viac z tej vojny,” vyhlásil médiám na okraj výročného zasadnutia čínskeho parlamentu Zong Qinghe, šéf Wahahy a zároveň piaty najbohatší Číňan s majetkom v hodnote 112 miliárd jüanov (v prepočte 16,24 miliardy USD). “Ľudia si budú sťažovať na americkú vládu rastom cien na domácom trhu,” uviedol s odkazom na možné straty v boji pri lacnému čínskemu tovaru.

Zdôraznil tiež, že ak Washington nechá “hlúpe” obmedzenie vývozu high-tech do Číny, jeho obchodný deficit s Pekingom bude pretrvávať. Ten v minulom roku dosiahol výšku 347 miliárd USD. “Západné krajiny, najmä USA, sú niekedy hlúpe, pretože zakazujú spoločnostiam predaj produktov pokročilej technológie v Číne. Iba vývozom výrobkov pre širší trh môže USA pokryť investície do fázy výskumu a vývoja,” dodal Zong.

Prísne kontroly vývozu z USA do Číny na celý rad produktov na vojenské i civilné účely, napríklad aj niektoré počítačové procesory a softvér, boli realizované ako národné bezpečnostné opatrenia.