Pchjongjang/Washington 21. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)
 

Dmitrij Alimkin na portáli Iarex venuje svoju pozornosť severokórejsko-americkým vzťahom v súvislosti s existenciou jadrových zbraní Severnej Kórei.

Na snímke noviny s titulnou stranou, kde je Donald Trump a Kim Čong-un

Alimkin vníma pozitívne, že Donald Trump a Kim Čong-un sa prestali prednedávnom strašiť svojimi červenými gombíkmi a rozhodli sa začať vzájomné rozhovory. Mnohí odborníci dospeli na základe ukončenia kulminácie napätia k názoru, že kríza v Severnej Kórei sa tým pádom skončila, ich presvedčenia sa však nenaplnili. Rokovania sa nevyvíjajú tak, ako by si Trump predstavoval, takže sa americký prezident nechal počuť, že ak sa rozhovory nebudú vyvíjať tak, ako si Američania predstavujú, môže do hry vstúpiť “líbyjský model” riešenia situácie. To znamená otvorená vojna.
Trump môže svojimi kovbojskými gestami ohúriť amerických voličov. No v jeho vlastnom záujme by bolo vhodné, aby si uvedomil, že Severná Kórea to nie je Lýbia. Severná Kórea má jadrové zbrane a dokáže ich použiť. Aj keď by tieto zbrane s najväčšou pravdepodobnosťou nedokázali zasiahnuť ciele na území USA, dokázali by vymazať americký kontingent v Južnej Kórei a výrazne poškodiť amerického spojenca Japonsko.
Medzi Severnou Kóreou a Líbyou sú aj iné rozdiely. V Líbyi Kaddáfi vládol s vypätím síl v autoritatívnom štáte, kde existoval zložitý konglomerát rôznych klanov, skupín a kmeňov. Líbyjské obyvateľstvo dostávalo financie z obchodu s naftou, väčšina Líbyjcov túžila dostávať ešte väčšie financie (podľa saudského vzoru) a verili tomu, že Kaddáfi veľkú časť financií drží u seba. V Líbyi podobne ako v Saudskej Arábii pracovali najmä cudzinci, Líbyjčania boli obchodníci a na arabské pomery si žili veľmi dobre. Spravili však chybu, že uverili CIA a líbyjskí lídri v bezpečnostných zložkách súhlasili s farebnou revolúciou a odstránením Kaddáfiho. Dnes už vedia, že spravili chybu, no neskoro je plakať nad rozliatym mliekom.
Severokórejčania majú inú mentalitu ako Líbyjci. Severná Kórea je sparťanský štát a silne militarizovaná spoločnosť. Američania sú presvedčení, že Severokórejčania len čakajú na možnosť vzbury, pretože oni by sa v severokórejských podmienkach búrili. Severokórejčania však majú inú mentalitu ako Američania a myslia úplne ináč – napríklad homosexuálov Severokórejci stále hanlivo označujú ako buzerantov, prenasledujú ich a transvestiti sú v Severnej Kórei nevyskytujúcim sa druhom živočíchov. Američania sa už pomýlili pri odhade vietnamskej mentality, severokórejská mentalita je ešte vzdialenejšia americkému pochopeniu a Severokórejčania sú podstatne tvrdší ako Vietnamci. V prípade americkej agresie voči Severnej Kórei tak bude čakať Američanov nepríjemné prekvapenie a veľké straty.
Najdôležitejšie je však to, že v prípade severokórejskej krízy nejde o krízu medzi severokórejským trpaslíkom a americkou superveľmocou. V tomto prípade ide o konflikt medzi Čínou a USA a to diametrálne mení situáciu.
Takže líbyjský scenár v Severnej Kórei sa konať nebude, Američania nemajú na to dostatok možností a ani chuti. Ako sa bude situácia vyvíjať, ukážu najbližšie týždne. To čo rozpráva Donald Trump sú len slová určené americkým občanom.

Príspevok Trumpovi sa nedarí vystrašiť Kim Čong-una. Nejde totiž o konflikt medzi americkou superveľmocou a severokórejským trpaslíkom zobrazený najskôr Hlavné správy.