Dezignovaný americký prezident Donald Trump a štát New York uzavreli dohodu o odškodnení vo výške 25 miliónov dolárov v prípade Trumpovej univerzity, ktorá nemala potrebnú akreditáciu. Oznámil to dnes generálny prokurátor štátu New York Eric Schneiderman.

„Dnešná dohoda o mimosúdnom vyrovnaní vo výške 25 miliónov dolárov je prekvapivým zvratom zo strany Donalda Trumpa a veľkým víťazstvom pre vyše 6000 obetí jeho podvodnej univerzity,“ citovala Schneidermana tlačová agentúra DPA.

„Donald Trump s nami bojoval o každý krok, podával nepodložené obvinenia a jalové odvolania a odmietal hoci len skromné odškodné pre obete tejto predstieranej univerzity,“ dodal.

Poznamenal, že každá z obetí bude odškodnená a navyše bude musieť Trump zaplatiť štátu New York do jedného milióna dolárov za porušenie zákonov o vzdelávaní.

Dohodu uzavreli po tom, ako bol Trump obvinený, že prevádzkoval univerzitu, ktorá fungovala nezákonne a pripravil najmenej 6000 študentov o 40 miliónov dolárov.

Obvinenia hovorili o „vytrvalom podvodnom, nezákonnom a klamlivom“ prevádzkovaní univerzity, ktorá nebola akreditovaná a neposkytla študentom znalosti potrebné pre investovanie do nehnuteľností, pričom niektorí z nich počas procesu vyučovania prišli o tisíce dolárov.

Trump sa pokúšal zabrániť súdnemu procesu a opakovane tento rok tvrdil, že sudca, ktorý má mexické korene, je voči nemu zaujatý, dodala DPA.

Ešte vo februári Trump na Twitteri napísal, že „Trumpova univerzita má 98-percentný rating. Mohol som sa dohodnúť, ale z princípu to neurobím!“