Bratislava 8. júna 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Trumpova administratíva v stredu oznámila, že vládni výskumníci už nebudú vykonávať výskumy s použitím potratených častí detských tiel. A že peniaze daňových poplatníkov už nebudú použité na financovanie tohto výskumu na jednej konkrétnej univerzite. Informuje CBN

Ilustračné foto

Ministerstvo zdravotníctva a služieb (HHS) rozhodlo, že neobnoví zmluvu s Kalifornskou univerzitou v San Franciscu, po vyšetrení výskumných postupov UCSF. Vyšetrovanie bolo súčasťou širšieho auditu, ktorý mal zistiť, či peniaze amerických daňových poplatníkov pomáhajú platiť výskumy, pri ktorých sa používajú časti tiel potratených detí.

Výskum, ktorý bol doteraz financovaný vládou, môže za určitých okolností pokračovať. Rozhodnutie totiž ovplyvňuje výlučne výskum laboratórií sponzorovaných Národným inštitútom zdravia. Ak chce teda UCSF pokračovať v experimentoch s použitím časti tiel potratených detí, musí sa obrátiť na súkromných sponzorov.

Jeden z predstaviteľov Trumpovej administratívy povedal pre Fox News, že univerzity môžu stále voľne používať zdroje iných tkanív ako potratených detí.

„Zapadá to do širšieho kontextu pro-life agendy prezidenta, ktorúá spustil, keď nastúpil do úradu. Videli ste teda, v posledných dvoch rokoch, konzistentný model rozhodnutí a politických rozhodnutí zameraných na život,“ povedal úradník.

„Toto je v súlade s týmto smerom a počas zostávajúceho volebného obdobia bude naša práca v programe boja proti potratom pokračovať, a preto budeme vždy pracovať na tom, aby sme stáli na strane života vo všetkých kritických rozhodnutiach, ktoré urobíme v Oválnej pracovni prezidenta,“ povedal úradník.

Kritici hovoria, že rozhodnutie Trumpovej administratívy ohrozuje chorých ľudí. „Aj napriek sľubu prezidenta, ukončiť epidémiu HIV, dnešné oznámenie predstavuje priamu hrozbu pre kľúčový výskum, ktorý skúma spôsoby liečby HIV a iných zdravotných hrozieb,” povedal Megan Donovan z Guttmacher Institute. HIV v civilizovaných krajinách postihuje hlavne homosexuálnych mužov, keď sa prenáša pri ich sexuálnom akte.

Senátor Roy Blunt, ktorý dohliada na financovanie NIH povedal, že peniaze teraz presmerujú na rozvoj alternatívnych metód výskumu, ktoré nebudú závislé od časti tiel potratených detí.

Pro-life skupiny vidia toto rozhodnutie ako veľké víťazstvo. „Toto rozhodnutie je založené na túžbe administratívy používať peniaze daňových poplatníkov na vedu, ktorá je etická a efektívna,“ povedal Tony Perkins, prezident Rady pre výskum rodiny.

Kristan Hawkinsová, prezidentka  Students for Life of America povedala, že administratíva Trumpa „urobila správnu vec, aby opäť obnovila kultúru života v našej vláde.“

Kellie Fiedorek povedala: „Každý ľudský život, od počatia až po prirodzenú smrť, má dôstojnosť a hodnotu. Preto chválime rozhodnutie Trumpovej administratívy ukončiť výskum NIH, ktorý používal časti tiel potratených detí. Naozaj etický výskum sa riadi federálnym zákonom a odmieta obetovať práva nenarodených detí v úsilí nájsť inovatívne lieky.“

Podľa Tary Leeovej, z inštitútu Charlotte Lozier Institute, majú výskumníci k dispozícii etické alternatívy. Napríklad čerstvé ľudské tkanivá z dospelých a pediatrických pacientov, darované a vyradené biopsie a chirurgické vzorky od živých aj mŕtvych jedincov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj