Trumpov zať pokračuje v ceste po Blízkom východe, rokoval s Netanjahuom

Tel Aviv 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Poradca amerického prezidenta Jared Kushner sa dnes v Tel Avive stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v rámci úsilia Spojených štátov o obnovenie izraelsko-palestínskych mierových rozhovorov.
Na snímke Jared Kushner

Zať šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa má stretnutie s druhou stranou – palestínskym lídrom Mahmúdom Abbásom – na programe dnes večer. Ako v tejto súvislosti napísala agentúra DPA, palestínski predstavitelia spoločne s Abbásom vyjadrili nad prístupom Washingtonu k tomuto mierovému procesu zdesenie.
“Dosiahnuť riešenie, ktoré by prinieslo prosperitu a mier všetkým ľuďom v tejto oblasti, je pre prezidenta veľkým záväzkom,” vyhlásil Kushner v úvode stretnutia. Trump ešte pri preberaní funkcie v januári hovoril o plánoch na dosiahnutie “konečnej dohody” medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Agentúra DPA upozornila na námietky palestínskej strany, pretože USA sa doposiaľ v záujme myšlienky riešenia tohto konfliktu v podobe vytvorenia dvoch štátov jednoznačne nevyjadrili.
Motiváciu na začatie skutočného mierového procesu nevykazujú podľa slov bývalého veľvyslanca USA v Izraeli Dana Shapiroa ani Netanjahu čeliaci viacerým korupčným kauzám, ani Abbás nachádzajúci sa pod silným vnútorno-politickým tlakom.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.