Washington 23. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Prezident USA Donald Trump plánuje začať znovuprerokovávať Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA) s mexickými a kanadskými predstaviteľmi

Donald TrumpDonald Trump sľúbil prerokovať dohodu NAFTA už počas svojej volebnej kampane

“Chystáme sa začať nejaké rokovania, ktoré sa týkajú dohody NAFTA,” povedal Trump počas nedeľnej slávnostnej prísahy jeho vedúcich pracovníkov v Bielom dome. “Viedol som kampaň trochu založenú na NAFTA. Začneme opäť diskutovať o NAFTA, o imigrácii, o bezpečnosti na hraniciach,” dodal.

Trump počas svojej prezidentskej kampane označil obchodnú dohodu NAFTA s Kanadou a Mexikom, ktorú prvýkrát navrhol bývalý prezident George H. W. Bush a dokončil jeho nástupca Bill Clinton, za “najhoršiu obchodnú dohodu vôbec, ktorá bola podpísaná vo svetovej histórii” argumentujúc, že to viedlo k outsourcingu tisícov pracovných miest zo Spojených štátov do Mexika a Číny.

Kanadský premiér Justin Trudeau uvítal krok nového prezidenta USA o prerokovaní tejto obchodnej dohody. Mexická ministerka zahraničia Claudia Ruiz Massieuová je pripravená skôr “modernizovať” dohodu NAFTA než ju znova prerokovávať: “Myslíme si, že je to príležitosť na jej modernizovanie, nie opätovné prerokovanie.”

Stretnutie s mexickým prezidentom Enriquem Peña Nietom je naplánované na 31. januára. Mexický prezident zablahoželal Trumpovi k inaugurácii a vo svojom vyhlásení “zopakoval strategickú prioritu bilaterálnych väzieb a vyjadril záujem na zachovaní otvoreného dialógu.”

Na webových stránkach Biely dom píše, že ak Kanada a Mexiko odmietnu dohodnutie nových podmienok v rámci dohody NAFTA, ktorá zaisťuje “spravodlivé riešenie” pre amerických robotníkov, potom USA bude uvažovať aj o odstúpení od nej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.