Trumpov protekcionizmus ohrozuje nemecký export, Berlín je pripravený reagovať

Berlín 7. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

Nemecký export môže tento rok vzrásť menej, ako sa očakáva, a to v dôsledku protekcionárskych opatrení novej americkej administratívy prezidenta Donalda Trumpa. Varoval dnes šéf Združenia nemeckého veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA) Anton Börner.

Na snímke americký prezident Donald TrumpNa snímke americký prezident Donald Trump

Podľa Börnera sú prvé kroky prezidenta Trumpa v úrade “alarmujúce” a jeho program na ochranu amerického trhu predstavuje hrozbu pre obe ekonomiky: americkú aj nemeckú. Pripomenul, že v stávke je veľa, keďže Nemecko a USA si vytvorili tesné väzby.

Trumpov protekcionizmus je tak novým prvkom v dlhom zozname rizík, ktoré ohrozujú medzinárodný obchod a vývoj na starom kontinente po dlhovej kríze. Patrí k nim aj rozhodnutie Británie vystúpiť z Európskej únie.

Preto sa Börner domnieva, že nad predpokladaným rastom nemeckého exportu v tomto roku o 2,5 % visí teraz veľký otáznik. Nemecká ministerka hospodárstva Brigite Zypriesová dnes v tejto súvislosti uviedla, že Nemecko je pripravené reagovať na zavedenie akýkoľvek opatrení na ochranu amerického trhu.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.