Plán novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na „reštart“ stykov s Ruskom naráža na dôrazný odpor odborníkov, ktorí trvajú na odmietavom postoji USA voči neprávostiam Moskvy vo svete. Napísal to v komentári denník The Washington Post.

Bitka za podobu americko-ruských vzťahov bude podľa denníka prvým testom, či môže Trump zmeniť zahraničnú politiku krajiny napriek protestom washingtonského establishmentu.

Poslanci demokratov i republikánov sa obávajú, že Trump dodrží svoje predvolebné sľuby a zmení vzťahy s Ruskom, píše denník. Nový prezident by tak nielen zbavil Moskvu zodpovednosti za jej nevhodné správanie, ale obetoval by aj záujmy USA a ich európskych spojencov.

Bitku odštartoval minulý týždeň predseda senátneho branného výboru John McCain, ktorý Trumpov návrh na spoluprácu s Ruskom pri urovnaní sýrskej krízy označil za neprijateľný. McCain spolu s ďalším republikánskym senátorom Lindseym Grahamom vypracoval detailný plán, ako Trumpovu ruskú politiku zmariť.

Ešte pred Trumpovým nástupom do funkcie odcestujú McCain a Graham na Ukrajinu, do Gruzínska a do Estónska, aby uistili týchto európskych partnerov USA, že Washington je naďalej pripravený čeliť ruskej agresii. Od januára sa vo Washingtone uskutočni množstvo vypočutí o vojnových zločinoch Ruska v Sýrii, o útokoch ruských hackerov, o propagandistickej kampani Moskvy a o hrozbách voči pobaltským štátom.

Poslanci Kongresu sľubujú, že prijmú zákony o odpore voči ruským akciám v Sýrii a na Ukrajine a na podporu európskych krajín, ktoré čelia ruským intrigám. Snemovňa reprezentantov už má v programe diskusiu o predĺžení protiruských sankcií.

Trump síce bude mať k dispozícii istú kongresovú podporu, napríklad zo strany izolacionistu Randa Paula alebo proruského poslanca Danyho Rohrabachera. Väčšina expertov ale súdi, že Trumpove pytačky budú aj pre neho samotného nestráviteľné. Čoskoro si uvedomí, že sa púšťa do zlého podniku, pretože stratégia politického zasahovania je pevnou súčasťou ruskej zahraničnej politiky.

„Predpokladá sa, že Trump ako prezident bude ignorovať dôkazy a výzvy spojencov, aby sa Putinovi postavil. Nemálo ľudí vo Washingtone ale vsádza na to, že kombináciou nátlaku na budúcu (americkú) vládu a jej presviedčanie sa podarí zastaviť reštart vzťahov s Ruskom skôr ako začne,“ uviedol The Washington Post.