Bejrút 20. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého by mali utečencov presídľovať bližšie k ich domovu namiesto privážania do Spojených štátov, rozhneval mnohých ľudí v Libanone – malej krajine, starajúcej sa o vyše 1,5 milióna utečencov
Na snímke prezident USA Donald Trump

Libanonský premiér Saad Harírí vyhlásil, že “každý vie, že Libanon odmieta presídľovanie Palestínčanov alebo akýchkoľvek iných štátnych príslušníkov”.
Libanon s iba štyrmi miliónmi obyvateľov sa oficiálne na svojom území stará o vyše milión utečencov zo Sýrie a približne 500.000 Palestínčanov. Skutočné počty sú pravdepodobne vyššie, keďže mnohí sa nezaregistrujú u OSN.
Libanonskí zákonodarcovia dnes požadovali oficiálnu reakciu Trumpa v tejto záležitosti. Predseda parlamentu Nabíh Barrí vyhlásil, že im “nie je do smiechu”, a odvolal sa na libanonskú ústavu, ktorá podľa jeho slov nepripúšťa presídľovanie.
Trump povedal v utorok v OSN, že náklady na presídlenie jedného utečenca do USA by Washingtonu stačili na to, aby za ne pomohol umiestniť desiatich utečencov bližšie k ich domovu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.