Washington 1. augusta 2017 (HSP/Foto: TASR/AP Photo)

Najvyšší poradcovia prezidenta Donalda Trumpa sa v zákulisí snažia vytvoriť súbor ekonomických opatrení určených na potrestanie Číny, uviedli dvaja predstavitelia administratívy pre server Politico

Na kombo snímke zo 17. januára 2017 v Davose čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a z 28. marca 2017 vo Washingtone americký prezident Donald Trump

Trumpovi spolupracovníci sa stretli počas víkendu a budú pokračovať v diskusiách v pondelok, pričom konečné rozhodnutie sa očakáva už tento týždeň, uviedli úradníci. Povedali, že existuje celá škála možností, vrátane obchodných obmedzení. Do úvahy prichádzajú aj ekonomické sankcie. Úradníci však uviedli, že je príliš skoro povedať, ako by sa mohol prezident rozhodnúť.

Donald Trump sa domnieva, že Čína nerobí dosť v zastavení vývoja jadrovej zbrane v Severnej Kórei, ktorá by mohla údajne zasiahnuť územie USA, a navyše vyhlasoval, že Číňania sa dopúšťajú nekalých obchodných praktík.

“Som veľmi sklamaný v Číne a naši blázniví lídri z minulosti im dovolili, aby urobili stovky miliárd dolárov ročne v obchode, teraz nerobia NIČ pre nás v súvislosti so Severnou Kóreou, len hovoria. Už to nebudeme môcť ďalej tolerovať. Čína by mohla tento problém ľahko vyriešiť!” napísal Trump na Twitteri cez víkend.

Niektorí tvrdší Trumpovi poradcovia, ako Stephen Miller, hlavný stratég Stephen Bannon a obchodný poradca Peter Navarro, už dlhšie tlačia na prezidenta, aby prijal prísnejšiu líniu voči Číne.

Prezident zvažuje čínsky dovoz ocele s tarifami, kvótami alebo kombináciu oboch. Úradníci však uviedli, že súčasná diskusia nie je zameraná len na obchodné obmedzenia súvisiace s oceľou.