Washington 12. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP – Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že zvažuje možnosť vojenského zásahu proti Venezuele v reakcii na uchopenie moci prezidentom Nicolasom Madurom.
Na snímke americký prezident Donald Trump

Trump novinárom na golfovom ihrisku v New Jersey povedal, že nevylučuje vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. “Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť,” citovala ho agentúra AP.
Trumpova administratíva označuje Madura za “diktátora” a uvalila sankcie naňho i na viac ako dvadsať ďalších bývalých a súčasných vládnych úradníkov. Vojenská intervencia by však znamenala mimoriadnu eskaláciu odvety.
Provládne ústavodarné zhromaždenie vládne vo Venezuele s prakticky neobmedzenými právomocami. Jeho úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999. Tento a ďalšie Madurove plány vyvolali v krajine vlnu protivládnych protestov, ktoré si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.

Podľa Kuby Venezuelčania majú právo riešiť, ako majú prekonať vlastné problémy 
Po voľbách do ústavodárneho zhromaždenia Venezuely zaviedli USA sankcie proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi za “podkopanie demokracie”. Všetky jeho aktíva v USA boli zablokované a občanom USA bolo zakázané prichádzať s ním do kontaktu.
“Kuba prehlasuje, že sa začali dobre koordinované medzinárodné operácie riadené z Washingtonu za podpory generálneho tajomníka OAS Luisa Almagra, ktorých cieľom je umlčať venezuelský ľud a neuznávať jeho vôľu, donútiť ho ku kapitulácii pomocou útokov a ekonomických sankcií,” uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí Kuby. Podľa vyhlásenia kubánskych úradov sú im podobné “intervenčné praktiky” veľmi dobre známe.
Kubánské ministerstvo zdôraznilo, že len Venezuelčania majú právo riešiť, ako majú prekonať vlastné problémy a rozhodovať o svojej budúcnosti. “Už dosť zasahovania, nezákonných zhlukov a zrady Bolívarovho ducha,” prehlásilo ministerstvo  zahraničných vecí Kuby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.