New York 22. decembra 2016 (HSP/rt/Foto:TASR/AP-David Goldman)

Novozvolený prezident Donald Trump oznámil zriadenie Národnej obchodnej rady Bieleho domu s tvrdou líniou kritiky Číny

Ilustračné fotoIlustračné foto

Národná obchodná rada bude tiež zodpovedná za program nazvaný “Buy America, Hire America”, ktorý bude riadiť vládne výdavky počnúc infraštruktúrou po národnú obranu. Na jej čele má byť Peter Navarro, ktorý podľa oznámenia ako “vizionársky ekonóm” bude vyvíjať snahy znížiť obchodný deficit USA, zvýšiť rast a pracovné miesta.

“Čítal som pred rokmi jednu z Petrových kníh o obchodných problémoch Ameriky a bol som ohromený jasnosťou jeho argumentov a dôkladnosťou jeho výskumu. Predvídavo dokumentoval škody spôsobené globalizmom na amerických robotníkoch a predstavil cestu k obnoveniu našej strednej triedy,” vyhlásil Trump.

Navarro spolupracoval s Wilburom Rossom, ktorý bol nominovaný za ministra obchodu. Práve podľa nich 28. júna na zhromaždení v Pensylvánii Trump predstavil svoju obchodnú politiku, sľubný plán siedmich bodov na “prestavanie americkej ekonomiky”. Podpora amerických robotníkov bola druhým bodom na zozname, hneď po záujme odstúpiť od dohody TPP (Trans-Pacific Partnership).

Čo sa týka vzťahu s Čínou, americký obchodný zástupca by sa venoval obchodnými prípadmi proti Číne aj v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Ak by Čína odmietla “zastavenie svojich nezákonných aktivít, vrátane odcudzenia amerických obchodných tajomstiev”, Trumpova administratíva by uplatnila tarify na základe zákonov prijatých v roku 1962 a 1974.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.