Washington 8. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)
 
Americký prezident Donald Trump v sobotu znova kritizoval Parížsku dohodu o boji proti klimatickej zmene, informovala agentúra AFP. Protivládne protesty v hlavnom meste Francúzska podľa Trumpa potvrdzujú správnosť jeho rozhodnutia dohodu odmietnuť

Na snímke Donald Trump

“Parížska dohoda pre Paríž nefunguje. Protesty a výtržníctvo sú po celej krajine,” oznámil Trump na Twitteri.
“Ľudia nechcú platiť veľké sumy peňazí, najmä nie krajinám tretieho sveta (ktoré majú pochybné vedenie), s cieľom, že možno pôjdu na ochranu životného prostredia,” povedal.
Americký prezident sa už v utorok 4. decembra kriticky vyjadril o tejto dohode, ktorá podľa neho dvíha ceny energie pre zodpovedné krajiny, zatiaľ čo prehliada niektorých spomedzi najhorších znečisťovateľov.
Plnenie cieľov parížskej klimatickej dohody je jednou z tém 24. konferencie OSN o klimatickej zmene (COP 24) v poľských Katoviciach, ktorá sa začala minulú nedeľu a potrvá do 14. decembra.
Parížska dohoda bola uzavretá v roku 2015 so zámerom obmedziť emisie tzv. skleníkových plynov po roku 2020 a nadviazať tak na starší Kjótsky protokol, dohodnutý v roku 1997. Trump v roku 2017 oznámil, že Spojené štáty od Parížskej dohody odstupujú.
 
Príspevok Trump znova kritizoval Parížsku dohodu o zmene klímy zobrazený najskôr Hlavné správy.