Washington 16. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa požiadala, aby Japonsko a Južná Kórea zvýšili niekoľkonásobne výdavky na pobyt  amerického vojenského kontingentu. Oznámil to časopis Foreign Policy s odvolaním na bývalých a terajších vládnych úradníkov.

Ilustračné foto

Podľa informácie časopisu John Bolton, ktorý vykonával funkciu poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť, počas svojej návštevy Japonska v júli tlmočil japonským úradom požiadavku zvýšiť štvornásobne výdavky na účasť 50 tisíc amerických vojakov.

Okrem toho, ako oznámili zdroje časopisu, vybavil Bolton podobnú požiadavku tiež úradom Kórejskej republiky. Aby mohol predĺžiť pobyt 28,5 tisícov amerických vojakov na svojom území, mal by Soul zvýšiť výdavky päťnásobne.

Juhokórejskí poslanci odmietli platiť

Poslanci za vládnucu Demokratickú stranu Toburo predložili juhokórejskému parlamentu rezolúciu proti požiadavke USA hradiť výdavky na ich vojská v zahraničí a vyhlásili, že to nezodpovedá cieľom juhokórejsko-americkej dohody.

Juhokórejský denník Čoson Ilbo oznámil, že v rokovaniach o rozdelení výdavkov na vydržiavanie amerických vojsk v Južnej Kórei, ktoré sa konali v Soule 5. novembra, požiadali USA svojich partnerov vo vojenskej aliancii, aby evidovali tiež cenu rozmiestnenia vojakov v susedných regiónoch a vystavili účet v celkovej sume 4,7 miliardy USD.

Denník poznamenal, že to presahuje päťkrát sumu, ktorú platí Južná Kórea za rozmiestnenie amerických vojsk v súčasnej dobe, a že bližšie odôvodnenie tak prudkého zvýšenia spojencami nepredložili.

„Požiadavky USA na terajších rokovaniach, aby boli do tejto sumy zaradené aj výdavky na americké vojská v zahraničí na základe svojej bezpečnostnej stratégie v indicko-tichomorskom regióne, nezodpovedajú cieľom dohody Kórejskej republiky a USA o rozdelení obranných výdavkov a porušujú zásadu reciprocity juhokórejsko-americkej aliancie… Národné zhromaždenie žiada, aby neboli prekročené medze zásadného porozumenia, že podstatou alebo cieľom dohody o rozdelení obranných výdavkov sú výdavky na americké vojská v Kórei,“ uvádza sa v texte rezolúcie, ktorú cituje agentúra Jonhap.

Rezolúcia obsahuje výzvu na čo najrýchlejšie splnenie šiestich dodatočných podmienok, ktoré vytýčili poslanci pri ratifikácii terajšej dohody o výdavkoch. Sú medzi nimi prístup audítorov účtovnej komory na kontrolu využitia prostriedkov, odmietnutie dodávať nové body, ako je potrebná pomoc vo vojenských operáciách, a tiež vypracovanie racionálnych noriem rozdelenia výdavkov, ktoré by mohli byť použiré v budúcich rokovaniach.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj