Camp David 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump nepredstavil novú stratégiu Spojených štátov v Afganistane ani po piatkovom rokovaní s členmi tzv. národno-bezpečnostného tímu, medzi ktorých patria i viceprezident Mike Pence, minister zahraničných vecí Rex Tillerson či minister obrany James Mattis.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Zasadnutie v prezidentskom sídle Camp David podľa vyhlásenia Bieleho domu neprinieslo očakávané rozhodnutie, verejnosť by sa ho však mala dozvedieť už čoskoro. Členovia uvedeného grémia oboznámili Trumpa s prvkami novej stratégie, ktorá bude “chrániť americké záujmy v južnej Ázii”, informovala v noci na dnes agentúra DPA.
“Prezident skúma a zvažuje svoje možnosti,” uviedla citovaná hovorkyňa Bieleho domu s tým, že rozhodnutie “oznámi americkému ľudu, spojencom, partnerom a svetu vo vhodnom čase”. Samotný Trump sa k piatkovému zasadnutiu národno-bezpečnostného tímu zatiaľ verejne nevyjadril.
Spojené štáty momentálne nasadzujú v Afganistane približne 8400 vojakov. Podľa DPA by mohlo dôjsť v rámci novej stratégie k ich úplnému odsunu, ale aj ku zvýšeniu ich počtu po takmer 17 rokoch vojny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.