Washington 10. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Carolyn Kaster)

Americký prezident Donald Trump zablokoval v piatok zverejnenie utajenej správy demokratov vyvracajúcej obvinenia, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zneužil svoje právomoci počas preverovania podozrení z ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Biely dom v oficiálnom liste oznámil výboru americkej Snemovne reprezentantov pre tajné služby, že prezident Trump “nemôže” sprístupniť 10-stranový tajný dokument demokratov pre obavy o národnú bezpečnosť.
Poradca Bieleho domu pre právne záležitosti Don McGahn oznámil, že tento dokument obsahuje “množstvo tajných a obzvlášť citlivých pasáží” a požiadal demokratov, aby s pomocou ministerstva spravodlivosti dokument skorigovali. Dodal, že Trump je v záujme transparentnosti stále “naklonený” k zverejneniu tajného dokumentu, ak dôjde k potrebným korekciám.
Tajná správa demokratických kongresmanov údajne vyvracia kľúčové obvinenia zverejnené v správe republikánov zo zmieneného výboru, ktorej odtajnenie povolil Trump ešte minulý týždeň. V tej sa uvádza, že FBI sa zneužitia právomocí dopustila, keď pri vyšetrovaní údajných ruských zásahov do volieb požiadala o sledovanie Trumpovho poradcu Cartera Pagea na základe nepodložených informácií.
Samotný Trump vyhlásil, že republikánska správa ho úplne zbavuje viny vo federálnom vyšetrovaní ruského zasahovania do predvlaňajších prezidentských volieb v USA. Podľa demokratov je však správa republikánov nepresná a zavádzajúca.
Trump zablokoval odtajnenie správy demokratov napriek tomu, že ju výbor pre tajné služby v pondelok jednomyseľne odsúhlasil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.