Peking 1. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump zablahoželal Číne prostredníctvom Twitteru k 70. výročiu vyhlásenia Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré si tamojší obyvatelia pripomínajú v utorok veľkolepými oslavami. Urobil tak i napriek tomu, že americko-čínske vzťahy sa od jeho nástupu do úradu zhoršili, uviedla tlačová agentúra AP

Na snímke Donald Trump

“Blahoželám prezidentovi Si (Ťin-pchingovi) a čínskemu ľudu k 70. výročiu Čínskej ľudovej republiky!” napísal šéf Bieleho domu. Ten sa o Siovi vyjadruje vo všeobecnosti priaznivo, hoci vedie s Čínou obchodnú vojnu a jeho vláda kritizuje Peking za útlak Ujgurov a iných menšín.

V čínskej metropole medzitým pokračovali oslavy výročia, keď na historickom Námestí nebeského pokoja a priľahlej triede odpálili v prítomnosti prezidenta ohňostroje na úvod večerného galaprogramu. Tisíce účastníkov predviedli synchronizovaný tanec so svetelnými panelmi, z ktorých vytvárali rôzne obrazce vrátane čínskej štátnej vlajky.

Večerný program nadväzuje na dennú prehliadku v centre Pekingu, na ktorej Čína predstavila svoju armádu a výdobytky dosiahnuté za 70 rokov, odkedy nastúpila k moci komunistická strana. Námestie nebeského pokoja je miestom, kde v roku 1949 komunistický vodca Mao Ce-tung oznamoval vznik ČĽR, zatiaľ čo v roku 1989 tam armáda krvavo potlačila prodemokratické protesty.

Desaťtisíce ľudí v Hongkongu, ktorý je čínskym územím s osobitným štatútom, na výročie protestovali a žiadali, aby čínska komunistická strana “vrátila moc ľudu”. Polícia postrelila do hrude jedného z demonštrantov, ktorí počas pouličných zrážok zaútočili na policajnú jednotku.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj