Washington 1. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

Americký prezident Donald Trump vyzval v utorok centrálnu banku, aby podporila hospodársky rast znížením úrokových sadzieb a ďalším uvoľnením menovej politiky. Ekonomike sa celkovo darí, vďaka veľmi nízkej inflácii by však mohla dosahovať nové rekordy, uviedol Trump v utorok prostredníctvom sociálnej siete Twitter

Na snímke Donald Trump

Stimulovať rast by podľa neho Fed mohol aj „určitým kvantitatívnym uvoľnením“, teda návratom k programu skupovania dlhopisov, ktorým sa centrálna banka v čase finančnej krízy snažila dosiahnuť zníženie dlhodobých úrokových sadzieb.

Fed počas uplynulého kroka zvyšoval úrokové sadzby celkovo v štyroch krokoch a postupne znižoval objemy dlhopisov sťahovaných z trhu. Trump za to centrálnu banku a osobitne jej šéfa Jeroma Powella opakovane kritizoval. Fed začal v utorok dvojdňové zasadnutie, na ktorom by mal podľa očakávaní ponechať menovú politiku bez zmeny. Centrálna banka už skôr signalizovala, že v zostávajúcej časti roka sadzby neplánuje zvyšovať.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj