Brusel 13. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Guneev)
 

Spojenci musia pochopiť, čo robiť so Severným prúdom 2, vyhlásil americký prezident Donald Trump na samite NATO v Bruseli.

Ilustračné foto

„Dnes sa uskutočnilo nevšedné stretnutie, na ktorom sme diskutovali o rozdelení výdajov a Nemecko výrazne zvýšilo svoje investície. Teraz už len ostáva vyjasniť si, ako je na tom Severný prúd 2, ktorý vedie z Ruska. Ja som túto otázku vzniesol, nikto iný to neurobil, ale teraz o tom všetci hovoria,” oznámil Trump.
Okrem toho konštatoval, že plynovod sa mu nepozdáva.
„Keby všetci mali dobré vzťahy s Ruskom, znamenalo by to menej problémov s plynovodom,” dodal americký líder.

 
„Doláre cez potrubie”
V predvečer americký prezident oznámil, že čo sa týka dodávok plynu, je Nemecko pod plnou kontrolou Ruska.
Podľa jeho názoru je úplne neprijateľné, aby Nemecko platilo miliardy za ruský plyn a plánovalo výstavbu nového plynovodu (Severný prúd 2), zatiaľčo Spojené štáty by ho mali chrániť ako spojenca NATO a utrácať za obranu viac než sám Berlín.
Trump sa k tejto téme vrátil ešte neskôr a poznamenal, že prúd „dolárov cez potrubie” do Ruska je neprijateľný.
 
Nekalá súťaž
Kremeľ v komentári Trumpovho výroku uviedol, že USA sa snažia Európu donútiť k nákupu amerického LNG, ktorý je o poznanie drahší než ruský plyn.
Podľa slov tlačového hovorcu Dmitrija Peskova, útoky na projekt plynovodu Moskva považuje za prejav nekalej súťaže.
„Domnievame sa, že ide o záležitosť hospodárskej súťaže a v rámci hospodárskej súťaže by kupujúci mali rozhodnúť o preferenciách konkrétneho zdroja,” zdôraznil Peskov.
 
Severní prúd 2
Projekt zahŕňa výstavbu plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard m³ plynu ročne z ruského pobrežia cez Baltské more až do Nemecka.
 
Príspevok Trump vyzval krajiny NATO, aby sa zamysleli, čo podniknú so Severným prúdom 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.