Washington 17. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)
 
Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA požiadali Britániu a ostatných európskych spojencov – Francúzsko a Nemecko, aby si prevzali naspäť viac ako 800 militantov extrémistickej skupiny Islamský štát (IS), ktorí boli zajatí v Sýrii a aby ich postavili pred súd. Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica SkyNews

Na snímke americký prezident Donald Trump

Americký prezident vyhlásil, že kalifát teroristickej organizácie v Iraku a Sýrii “pripravený k pádu” a “nebolo by dobrou alternatívou, keby sme ich museli prepustiť”.
Dodal, že USA nechcú sledovať ako títo bojovníci IS prenikajú do Európy, kam sa očakáva, že sa vrátia.
“Robíme a vynakladáme toho toľko a teraz je čas, aby sa pridali aj iní a urobili prácu, ktorú sú schopní urobiť. My sa po 100-percentnom víťazstve nad kalifátom odsúvame,” povedal Trump.
Trumpovo vyhlásenie prichádza po tom, ako americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že sily podporované USA sa zmocnili poslednej míle územia v Sýrii, kontrolovanej Islamským štátom.
Jeho poznámky tiež nasledujú po vyhlásení jednej z britských školáčok, ktoré sa v roku 2015 pridali k militantom IS v Sýrii, že sa chce vrátiť do vlasti. Shamima Begum uviedla, že ušla pred bojmi z dediny Baghúz, ktorá je jednou z posledných bášt IS v krajine.
 
Príspevok Trump vyzval európske krajiny, aby si prevzali viac ako 800 teroristov Islamského štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.