Indianapolis 2. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Minchillo)

Novozvolený americký prezident Donald Trump varoval firmy pred presunom pracovných miest do zahraničia s tým, že “budú čeliť následkom”.

“Firmy, ktoré sa rozhodnú presunúť pracovné miesta z USA do zahraničia, to už nebudú môcť urobiť bez následkov. To sa jednoducho nestane,” povedal Trump na pôde firmy Carrier v Indianapolise. Práve túto firmu vyrábajúcu klimatizačné zariadenia sa mu podarilo, aj vďaka prisľúbeným stimulom, presvedčiť, aby približne 1000 miest, ktoré plánovala presunúť do Mexika, udržala v USA.

Na snímke donald TrumpNa snímke donald Trump

Trump, ktorý do úradu prezidenta nastúpi 20. januára, nespresnil, o aké následky pre firmy by mohlo ísť. Počas prezidentskej kampane však niekoľkokrát varoval, že v prípade zvolenia do funkcie by na tovar podnikov, ktorý produkujú v zahraničí, mohla vláda uvaliť 35-% dovozné clá.

Samotná firma Carrier je divíziou koncernu United Technologies. Už začiatkom roka oznámila, že s cieľom znížiť náklady plánuje presunúť časť výroby do mexického mesta Monterrey. Práve táto firma a jej rozhodnutie sa neskôr stali jedným z terčov Trumpovej prezidentskej kampane. V tej sľuboval boj proti presunom výroby do zahraničia a tresty pre firmy, ktoré sa pre takúto formu znižovania nákladov rozhodnú.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.