Washington 9. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v záležitosti Severnej Kórey dochádza k “skvelému pokroku”. Uviedol to na Twitteri po oznámení, že do mája sa stretne s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-unom.
Muž sleduje na TV obrazovke miestne správy, kde ukazujú amerického prezidenta Donalda Trumpa (vľavo) a severokórejského lídra Kim Čong-una na železničnej stanici v Soule

Zdôraznil však, že sankcie voči Severnej Kórei zostávajú v platnosti, pokým nedôjde k dohode o denuklearizácii. “Kim Čong-un hovoril o denuklearizácii s juhokórejskými predstaviteľmi, nielen o zmrazení,” napísal na Twitteri Trump a dodal, že stretnutie so severokórejským lídrom sa už plánuje.
Zatiaľ nie je jasné, kde sa summit uskutoční. Podľa Bieleho domu sa ešte musí určiť “miesto a čas” schôdzky. Agentúra DPA pripomína, že ak k summitu dôjde, bude to prvý raz, čo sa americký prezident stretne s vodcom tohto izolovaného štátu.
O tom, že Trump prijal ponuku na stretnutie od severokórejského vodcu Kim Čong-una, informoval vo Washingtone šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ji-jong. Ten viedol juhokórejskú delegáciu, ktorá sa v utorok vrátila z dvojdňovej návštevy KĽDR.
Podľa juhokórejského predstaviteľa Kim Čong-un vyhlásil, že upustí od akýchkoľvek ďalších jadrových a raketových skúšok. “Povedal som prezidentovi Trumpovi, že severokórejský líder Kim Čong-un sa na našom stretnutí vyslovil, že je odhodlaný k denuklearizácii,” konštatoval Čong Ji-jong v Bielom dome. Trump tieto informácie podľa neho ocenil s tým, že sa s Kim Čong-unom stretne do mája s cieľom “dosiahnuť trvalú denuklearizáciu”.
Čong tiež vyjadril v mene juhokórejského prezidenta Mun Če-ina “osobnú vďaku” Trumpovi za to, že jeho líderstvo a politika “čo najväčšieho nátlaku” nás “priviedla k tomuto dôležitému okamihu”. Mun sa pritom stretne s Kimom na summite v apríli na hraniciach medzi oboma krajinami.
Napätie medzi Severnou Kóreou a medzinárodným spoločenstvom vrcholilo minulý rok, keď Pchjongjang porušil rezolúcie Organizácie Spojených národov vykonaním série testov balistických rakiet a jadrovou skúškou v septembri.
Vzťahy medzi oboma Kóreami sa zlepšili od ich spoločnej účasti na zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu, pripomína spravodajská stanica BBC.
Agentúra DPA vo štvrtok informovala tiež o tom, že v apríli sa vo Washingtone stretne s Trumpom japonský premiér Šinzó Abe, aby prediskutovali jadrovú hrozbu zo strany Severnej Kórey. Obaja lídri sa v telefonickom rozhovore zhodli, že aj naďalej je potrebné vyvíjať na Pchjongjang maximálny tlak, až kým neurobí konkrétne kroky k denuklearizácii, povedal Abe novinárom.