Washington 10. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump signalizoval, že obchodná vojna medzi USA a Čínou bude mať zrejme dlhšie trvanie

Na snímke Donald Trump

Rokovania s Čínou podľa Trumpa pokračujú priaznivo. “Neexistuje absolútne žiaden dôvod ponáhľať sa,” napísal na Twitteri. Dodal, že clá posilnia USA a že je pripravený ponechať ich v platnosti dlhý čas, a takisto pohrozil ďalšími clami aj na ďalší čínsky dovoz. Trump tvrdí, že clá prinášajú Spojeným štátom podstatne väčší blahobyt než tradičná obchodná dohoda. Zároveň však zdôraznil, že obchodné rokovania s Čínou pokračujú.

USA v noci na piatok zvýšili clá na čínsky import v hodnote 200 miliárd USD (178,68 miliardy eur) z 10 % na 25 %. Peking vyhlásil, že prijme odvetné opatrenia. Napriek eskalácii obchodnej vojny obe strany budú v piatok pokračovať v rokovaniach vo Washingtone.

Trump hrozí rozšírením ciel aj na zvyšné čínske tovary v celkovej hodnote 325 miliárd USD, takže dodatočné clá by sa týkali už celého čínskeho dovozu do USA.

Trumpove vyhlásenia o pozitívnom vplyve ciel spochybňuje viacero analýz, napríklad štúdia newyorského Fedu alebo štúdie prestížnych univerzít Columbia a Princeton, ktoré tvrdia, že náklady na clá sa prenesú na amerických spotrebiteľov a firmy. Obavy z vplyvu ciel na poľnohospodárov vyjadrili aj niektorí americkí zákonodarcovia.

Americkí výrobcovia sa zasa obávajú, že clá znížia export a aj tvorbu pracovných miest a prinútia Čínu k odvetným opatreniam, ktoré zasiahnu americké priemyselné firmy aj poľnohospodárov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj