New York 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

Pokiaľ budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov pred severokórejskou agresiou, nebudú mať potom inú možnosť než “Severnú Kóreu úplne zničiť”. Americký prezident Donald Trump sa tak dnes vyjadril v rámci svojho prvého prejavu na pôde Valného zhromaždenia OSN pri príležitosti otvorenia jeho Všeobecnej rozpravy v New Yorku
Americký prezident Donald Trump reční počas 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN 19. septembra 2017 v sídle OSN v New Yorku

Trump ďalej pred prítomnými označil severokórejskú vládu za “narušený režim”. Na všetky ostatné štáty naliehal, aby Severnú Kóreu spoločne odizolovali, až pokým neskoncuje so svojím nepriateľským správaním. Pokiaľ ale budú USA donútené konať v sebaobrane alebo v záujme obrany svojich spojencov, “nebudú mať inú možnosť, ako Severnú Kóreu úplne zničiť”. O severokórejskom vodcovi Kim Čong-unovi sa Trump vyjadril, že sa nachádza na samovražednej misii – svojej vlastnej i svojej krajiny.
Šéf Bieleho domu v stati venovanej Iránu opísal túto moslimskú krajinu ako “ekonomicky vyčerpaný darebácky štát”, ktorého hlavným vývozom je násilie. Irán obvinil z podporovania teroristov a ohrozovania Izraela.
Trump tiež podrobil kritike významnú dohodu z roku 2015 medzi Teheránom a svetovými mocnosťami, zaväzujúcu k obmedzeniu jadrových aktivít Iránu výmenou za uvoľnenie sankcií voči tomuto štátu. Svetoví politici by podľa Trumpa nemali zotrvávať pri tejto dohode, pokiaľ poskytuje Iránu “krytie” na možné budovanie jadrového programu.
Ako dodala agentúra AP, iránska štátna televízia vysielala Trumpov prejav pomocou simultánneho tlmočenia v priamom prenose. Podobne vysielala už prejavy predchádzajúcich amerických prezidentov vrátane Baracka Obamu.
Vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada považuje Trump za “zločinecký režim”. “Pokiaľ je dovolené šíriť zakázané chemické zbrane, nemôže byť v bezpečí žiadna spoločnosť,” upozornil. Trump v dnešnom prejave na pôde OSN vyzval na mierové riešenie konfliktu v Sýrii, ktoré bude v súlade s vôľou sýrskeho ľudu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.