Londýn 13. júla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Americký prezident Donald Trump sa zo samitu NATO v Bruseli presunul na rokovanie s britskou premiérkou Thresou Mayovou do Londýna, kde po svojom príchode zaujal kritikov imigračnej politiky Spojeného kráľovstva a celej EÚ. Prezident USA tiež kritizoval politiku londýnskeho starostu, ktorý vraj nepriamo nesie zodpovednosť za teroristické útoky.

Americký prezident Donald Trump (druhý zľava) so svojou manželkou Melaniou Trumpovou (vľavo) a britská premiérka Theresa Mayová (druhá sprava) so svojím manželom Philipom Mayom (vpravo) .

Európania strácajú svoju kultúru a identitu tým, že umožňujú nekontrolovaný prílev migrantov do EÚ, tvrdí Donald Trump. Zároveň obvinil starostu Londýna za to, že neurobil dosť, aby zabránil teroristickým útokom na britskú metropolu.
“Povolenie prisťahovalectva v Európe je škoda,” povedal Trump pre denník The Sun v Bruseli pred tým, ako začal svoju oficiálnu návštevu v Spojenom kráľovstve. “Myslím, že to zmenilo štruktúru Európy a ak nebudete konať veľmi rýchlo, nikdy to nebude také ako predtým a nehovorím to v pozitívnom slova zmysle.”
Európska utečenecká kríza je označovaná za najhoršiu od druhej svetovej vojny, keďže od roku 2015 sa do EÚ dostalo rekordných 2,2 miliónov utečencov, do veľkej miery kvôli politike “otvorených dverí” nemeckej líderky Angely Merkelovej. Zatiaľ čo oficiálny počet týchto “nelegálnych” utečencov do konca roka 2017 klesol na 600 000, tisícky naďalej utekajú pred vojnou a chudobou na Blízkom východe a v severnej Afrike, aby začali nový život v Európe. Tento trend má podľa Trumpa nezvratný vplyv na európsku a britskú kultúru.
“Myslím, že strácate svoju kultúru,” povedal Trump a vyzval politikov, aby rýchlo podnikli kroky, aby zvrátili túto situáciu. “Myslím, že to, čo sa stalo s Európou, je škoda.”
 
Terorizmus v Európe
Americký prezident tiež komentoval otázku mnohých teroristických útokov v celej Európe, najmä v Londýne, v ktorom sa minulý rok odohrali až štyrmi väčšie útoky. Trump tvrdil, že prvý londýnsky starosta pochádzajúci z prostredia národnostných menšín “uskutočňuje veľmi zlú činnosť v oblasti terorizmu”. Trump obvinil Sadiqa Khana, že svojou pro-moslimskou politikou je nepriamo zodpovedný za to, že teroristi zaútočili na Westminster, Londýnsky most, stanicu Parsons Green a mešitu Finsbury Park.
“Pozrite sa na terorizmus, ktorý sa tu odohráva. Pozrite sa na to, čo sa deje v Londýne. Myslím, že [Sadiq Khan] uskutočnil veľmi zlú činnosť v oblasti terorizmu,” povedal Trump britským médiám. “Myslím si, že keď sa na to dobre pozriete, uvidíte, že robí zlú bezpečnostnú politiku v súvislosti so všetkými hroznými vecami, ktoré sa tu dejú a s celým zločinom.”
 
Príspevok Trump v Londýne: “Európa stráca svoju kultúru kvôli migrantom” zobrazený najskôr Hlavné správy.