Washington 14. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok úplné omilostenie bývalého poradcu Bieleho domu Lewisa “Scootera” Libbyho. Podľa agentúry AP to oznámila hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Na snímke prezident USA Donald Trump

Libby bol šéfom úradu viceprezidenta Dicka Cheneyho. V roku 2007 ho uznali za vinného z marenia vyšetrovania kauzy odhalenia identity analytičky Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Valerie Plamovej, ktorej manžel kritizoval vojnu v Iraku.
Vtedajší americký prezident George W. Bush následne Libbymu odpustil dvaapolročný trest odňatia slobody. Napriek intenzívnemu nátlaku zo strany Cheneyho však nenariadil jeho úplné omilostenie.
Samotný Trump v piatok vo vyhlásení uviedol, že Libbyho síce nepozná, roky však “počúval, že sa s ním nezaobchádzalo spravodlivo” a verí, že “úplné omilostenie pomôže napraviť veľmi smutnú časť jeho života”.
Plamová, manželka niekdajšieho veľvyslanca Josepha Wilsona, obvinila Cheneyho a ďalšie osoby z úmyselného vyzradenia jej totožnosti v roku 2003. Podľa nej išlo o porušenie jej práva na súkromie a protiprávna odplata za kritiku jej manžela na adresu postupu vlády v irackom konflikte.
Plamovej identitu zverejnili v novinovom článku v roku 2003 krátko po tom, ako Wilson začal kritizovať rozhodnutie vlády ísť do vojny v Iraku. Po dlhom vyšetrovaní nikoho neobvinili z úniku identity agentky, avšak Libbyho usvedčili z lži a marenia vyšetrovania. Prezident Bush mu ešte pred nástupom do väzenia dvaapolročný trest odňatia slobody zrušil.
 
Príspevok Trump úplne omilostil Lewisa Libbyho, bývalého poradcu Dicka Cheneyho zobrazený najskôr Hlavné správy.