Washington 17. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump dnes na stretnutí v Bielom dome uistil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú o tom, že jeho administratíva “silne podporuje” Severoatlantickú alianciu.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová si podávajú ruky

Zároveň však zopakoval, že spojenci v NATO si musia plniť dohodnuté finančné záväzky. Mnohé členské krajiny podľa neho “dlhujú (aliancii) veľké sumy peňazí”, čo je voči USA “veľmi nespravodlivé”.

Podľa Trumpa musia tieto krajiny zvýšiť svoje vojenské výdavky tak, aby sa všetci spojenci podieľali na financovaní aliancie spravodlivou mierou.

Samotná Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom vyjadrila potešenie z toho, že Trumpova administratíva je odhodlaná pokračovať v podpore NATO. Súčasne prisľúbila, že Nemecko zvýši svoje výdavky na obranu.

Trump na tlačovej konferencii zdôraznil potrebu ochrany USA pred “radikálnym islamským terorizmom”, ktorému podľa neho čelí aj Nemecko. V tejto súvislosti zdôraznil, že “prisťahovalectvo je privilégium, nie právo” a na prvom mieste “musí vždy byť bezpečnosť našich občanov”.

Merkelová na margo schôdzky s Trumpom uviedla, že je “oveľa lepšie hovoriť spolu ako jeden o druhom”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.