Washington14. marca 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

 

Prezident Donald Trump údajne dal CIA právomoc vykonávať útoky dronmi proti osobám podozrivým z terorizmu. Za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu bola autorita obmedzená na Pentagon v mene transparentnosti

Americký prezident Donald Trump

 

Nemenovaní americkí činitelia tvrdia, že prezident Trump rozšíril právomoc vykonávať dronové útoky z Pentagonu na CIA, informoval Wall Street Journal v pondelok. Tento krok však zatiaľ nebol potvrdený Trumpovou administratívou.

Podľa nového systému by CIA pred začatím útoku dronmi s cieľom zavraždiť podozrivých z terorizmu nemusí mať povolenie od Pentagonu, alebo dokonca Bieleho domu.

Počas Obamovej administratívy Pentagon a CIA spolupracovali pri útokoch dronmi v tandeme. CIA používala bezpilotné lietadlá a ďalšie spravodajské nástroje na hľadanie osôb podozrivých z terorizmu a armáda vykonávala útoky. Táto kombinácia umožnila väčšiu transparentnosť, pretože Pentagon bol povinný ohlásiť väčšinu náletov. Avšak CIA nie je povinná dodržiavať tieto normy a niektorí sa obávajú, že nový systém umožní agentúre vykonať útoky pre svoje vlastné vojenské a politické potreby.

“CIA by mala byť organizácia, ktorá zbiera a analyzuje informácie, a nie polovojenská organizácia,” povedal pre Wall Street Journal Christopher Anders, zástupca riaditeľa washingtonskej kancelárie American Civil Liberties Union.

Anonymní americkí úradníci tiež povedali Wall Street Journal, že zmena stratégie prehĺbila rozdiely medzi armádou a CIA.

Trump údajne poskytol túto silu CIA hneď 21. januára, deň po tom, čo sa jeho prezidentovanie začalo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.