Washington 11. decembra 2018 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Napriek tomu, že minulý týždeň zverejnil tweet, že rozpočet na obranu vo výške 716 miliárd dolárov je “bláznivý”, americký prezident Donald Trump údajne obrátil kurz a namiesto toho súhlasil s najvyšším rozpočtom Pentagonu v histórii.

Na snímke Donald Trump

Trumpovo neočakávané rozhodnutie súhlasiť so žiadosťou ministra obrany Jamesa Mattisa o zvýšení rozpočtu oznámilo niekoľko amerických médií s odvolaním sa na anonymné zdroje. Rozhodlo a o tom údajne minulý týždeň na stretnutí medzi Trumpom, Mattisom a predsedom Výboru ozbrojených síl a Senátu.
Ešte deň pred stretnutím Trump tweetoval, že výdavky na armádu vo výške 716 miliárd dolárov sú “bláznivé” a boli výsledkom “veľkých a nekontrolovateľných pretekov v zbrojení” s Čínou a Ruskom.
 

 
Rozpočet amerického ministerstva obrany bude nakoniec oveľa vyšší, ako ten, ktorý kritizoval minulý týždeň Trump. “Je to nakoniec 750 miliónov. Minister Mattis to zabezpečil počas obeda s prezidentom,” povedal pre portál Politico administratívny úradník, ktorý prvýkrát uviedol informáciu, ktorá ešte nie je oficiálne potvrdená.
Nie je jasné, čo presne zmenilo názor Donlada Trumpa. Nedávno tiež avizoval platil zníženie výdavkov na obranu o 5% v roku 2020 z pôvodne navrhnutých (a už rekordných) 733 miliárd dolárov na 700 miliárd dolárov – avšak predstavitelia obrany mu v piatok povedali, že nižší rozpočet je “rizikom” a môže mať “katastrofálne dôsledky”.
“Ministerstvo je odhodlané zabezpečiť, aby naše vojsko ostalo najsilnejšou silou na svete. Spolupracujeme s OMB (Úrad pre riadenie a rozpočet) s cieľom dosiahnuť čo najvyššie číslo pre ministerstvo,” povedal hovorca ministerstva obrany pre stanicu CNN.
Uvedené historicky bezprecedentné čísla by aj naďalej pokračovali v trende zvyšovania rozpočet USA na obranu. Štokholmský medzinárodný inštitút pre mier (SIPRI) uviedol, že Washington utráca rovnako ako ďalších 7 krajín. Minulý rok bola obrana jednou z mála kapitol v rozpočte, ktoré vzrástli aj na úkor škrtov v zdravotníctve, školstve a sociálnych službách.
 
 
Príspevok Trump tvrdil, že rozpočet armády vo výške 716 miliárd dolárov je nepredstaviteľný. Pár dní na to vraj súhlasil so 750 miliardami zobrazený najskôr Hlavné správy.