Washington 3. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že by “určite” rozmýšľal o tom, že osloví čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga so žiadosťou o začatie vyšetrovania voči svojmu politickému rivalovi, bývalému americkému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi

Na snímke Donlad Trump

Novinárom v Bielom dome povedal, že Joea Bidena a jeho syna Huntera by mala začať vyšetrovať Ukrajina, a rovnako by mala postupovať aj Čína, píše agentúra AFP. Podľa Trumpa ide o krajiny, kde sa mohli Bidenovci dopustiť korupčného konania.

“Určite je to niečo, o čom môžeme začať premýšľať,” povedal Trump na margo možného oslovenia Pekingu. “Ak by to bolo na mne, odporučil by som, aby začali Bidenovcov vyšetrovať,” dodal.

Trump vyvolal na americkej politickej scéne vlnu pobúrenia, keď nedávno vyšlo najavo, že v júli telefonicky nabádal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina “vytiahla špinu” na Bidena alebo jeho syna Huntera, pôsobiaceho v predstavenstve ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma, ktorej činnosť vyšetruje ukrajinský protikorupčný úrad.

Joe Biden je momentálne favorizovaným kandidátom na nomináciu americkej demokratickej strany do budúcoročných prezidentských volieb, v ktorých tak pravdepodobne bude Trumpovým súperom.

Konverzácia oboch prezidentov je jedným z predmetov sťažnosti, ktorú podal americkému Kongresu nemenovaný informátor v polovici augusta. Na základe sťažnosti začala predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v utorok konanie smerujúce k tzv. impeachmentu (ústavnej žalobe) voči Trumpovi.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj