Washington 16. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 

Donald Trump bol pripravený zaútočiť v Sýrii i na ruské a iránske objekty, šéf Pentagonu James Mattis bol však proti, píše list The Wall Street Journal s odkazom na vlastné zdroje.

Na snímke prezident USA Donald Trump

Mattis podľa novín navrhol Bielemu domu tri varianty útoku. Prvou variantou bol útok na sýrske objekty, ktoré majú vzťah k chemickým zbraniam. Druhá mala širší okruh cieľov, vrátane výskumných stredísk v oblasti chemických zbraní a objektov vojenského velenia. Tretia varianta predpokladala útok na ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii. Bola pripravená za účelom „podkopania vojenského potenciálu sýrskeho režimu”, bez toho aby sa dotkla „politických mechanizmov Bašára Asada”.
Trump podľa novín trval na útoku proti ruským a iránskym objektom v Sýrii, ak to bude potrebné pre likvidáciu sýrskej vojenskej techniky, Mattis bol ale proti. Nakoniec schválil Trump „hybridný plán”.
V noci na sobotu odpálili USA, Veľká Británia a Francúzsko na sýrske územie viac ako sto rakiet, ktorých väčšia časť bola zostrelená sýrskou protivzdušnou obranou. Traja ľudia utrpeli zranenia.
Vladimir Putin to označil za „akt agresie proti suverénnemu štátu, ktorý stojí v prednej línii boja proti terorizmu”.
 

Príspevok Trump trval na útoku na ruské objekty v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.