Jeruzalem/Washington 23. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)

Donald Trump zdôraznil svoj “bezprecedentný záväzok voči bezpečnosti Izraela”

Americký prezident Donald Trump pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Washingtonu v prvej časti februára. Obaja spolu v nedeľňajšom telefonáte tiež hovorili o dôležitosti posilnenia americko-izraelských vzťahov, oznámil Biely dom.

Na snímke americký prezident Donald TrumpNa snímke americký prezident Donald Trump

V prvom telefonickom rozhovore s Netanjahuom od piatkového nástupu do funkcie Trump zdôraznil svoj “bezprecedentný záväzok voči bezpečnosti Izraela”.

“Prezident a premiér sa zhodli, že budú naďalej úzko konzultovať rad regionálnych otázok vrátane hrozieb, ktoré predstavuje Irán,” uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Trump okrem toho zopakoval, že k mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi môžu dospieť len obe tieto strany na bilaterálnych rokovaniach, avšak Spojené štáty budú pracovať s Izraelom na dosiahnutí tohto cieľa.

Za vlády predošlého prezidenta USA Baracka Obamu sa vystupňovalo napätie vo vzťahoch medzi Washingtonom a Izraelom, hoci obe krajiny zostali blízkymi spojencami. S nástupom Trumpa si preto mnohí v Izraeli spájajú veľké očakávania. Netanjahu označuje Trumpa za svojho priateľa.

Vyhlásenie Bieleho domu nespomína otázku presunu amerického veľvyslanectva v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, ktoré by zrejme vyvolalo hnev v arabskom svete. Hovorca Bieleho domu Sean Spicer v nedeľu uviedol, že Trumpova vláda je ešte len v počiatočnom štádiu diskusií o splnení takéhoto prísľubu nového prezidenta.

Ambasáda USA v Izraeli sa nachádza v Tel Avive rovnako ako väčšina zahraničných diplomatických zastupiteľstiev. Izrael označuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto, nároky na neho ako svoju metropolu a súčasť budúceho štátu si však robia aj Palestínčania. Obe strany sa odvolávajú na biblické, historické a politické dôvody.

Prípadné rozhodnutie Trumpovej vlády ukončiť súčasný stav by pravdepodobne viedlo k protestom zo strany spojencom USA na Blízkom východe, ako sú Saudská Arábia, Jordánsko a Egypt. Washington sa spolieha na pomoc týchto krajín v boji proti teroristickej skupine Islamský štát, ktorý nový americký prezident označuje za prioritu.