New York 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Svet sa nachádza v čase obrovských prísľubov a veľkého nebezpečenstva. Americký prezident Donald Trump to vyhlásil dnes pri príležitosti otvorenia Všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktorá sa začala v New Yorku, informovala agentúra DPA s tým, že ide o vôbec prvý jeho prejav na pôde Valného zhromaždenia OSN

Na snímke Donald Trump

Trump upozornil predovšetkým na “ohromný potenciál čakajúci na uvoľnenie” prostredníctvom ekonomického, medicínskeho a technického pokroku. Varoval však pred rastúcimi nebezpečenstvami, ktoré ohrozujú všetko, čo si uchovávame a ceníme. Medzi tieto hrozby zaradil teroristov, nečestné štátne zriadenia a “najničivejšie zbrane známe ľudstvu”.

Šéf Bieleho domu svetovým politikom odkázal, že by mali záujmy svojich vlastných krajín klásť na prvé miesto tak, ako on kladie záujmy Ameriky.

“Všetci zodpovední lídri majú zodpovednosť slúžiť svojim vlastným občanom,” povedal Trump a zdôraznil význam národných štátov pri presadzovaní záujmov svojich občanov.

Spojené štáty budú podľa Trumpa navždy veľkým priateľom sveta a obzvlášť svojich spojencov. “Nemôžeme sa ale nechať ďalej zneužívať alebo vstupovať do jednostranných dohôd, z ktorých sa nám nič nevracia,” načrtol Trump predstavu o ďalšom vystupovaní USA vo svete.