Washington 19. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)
 
Americký prezident Donald Trump obvinil vo štvrtok spravodajské médiá zo snahy o konfrontáciu s Ruskom, ktorá by mohla viesť k vojne. Podľa agentúry AP je toto vyjadrenie súčasťou Trumpových snáh o odvrátenie kritiky za jeho pondelkový summit s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Na snímke americký prezident Donald Trump

“Médiá šíriace falošné správy tak veľmi chcú vidieť veľkú konfrontáciu s Ruskom, dokonca konfrontáciu, ktorá by mohla viesť k vojne,” uviedol Trump na Twitteri. Týmto médiám sa podľa neho nepáči fakt, že bude zrejme udržiavať dobrý vzťah s Vladimirom Putinom.
Stretnutie s ním označil za “veľký úspech”. Podľa vlastných slov sa už teší na ďalšie spoločné stretnutie, aby sa mohli začať uskutočňovať niektoré z mnohých vecí, o ktorých s Putinom diskutovali vrátane zastavenia terorizmu či zaistenia bezpečnosti pre Izrael.
Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov však povedal novinárom, že Moskva a Washington zatiaľ nediskutujú o možnosti zorganizovania ďalšieho stretnutia oboch prezidentov, informuje agentúra TASS.
Trump sa tiež sťažoval, že mnohé mediálne správy o ňom sú “úplnými výmyslami”. Média “sa zbláznili”, uviedol na Twitteri.
Za úspešný označil summit vo štvrtok aj Putin. Obvinil pritom Trumpových odporcov v USA z marenia akéhokoľvek pokroku v otázkach, o ktorých diskutovali.
Putin ruským diplomatom povedal, že americko-ruské vzťahy sú “istým spôsobom horšie ako počas studenej vojny”, ale stretnutie s Trumpom im umožnilo vydať sa na “cestu k pozitívnej zmene”.
“Uvidíme, ako sa veci budú vyvíjať ďalej,” uviedol a vyjadril znepokojenie nad bližšie nešpecifikovanými “silami” v USA, ktoré sa snažia zabrániť akémukoľvek zlepšeniu vzťahov, obzvlášť spolupráci týkajúcej sa vojny v Sýrii alebo kontroly zbrojenia.
 
Príspevok Trump: Spravodajské médiá chcú konfrontáciu, dokonca vojnu s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.