Washington 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
 
Spojené štáty zvažujú žiadosť Poľska o stálu vojenskú prítomnosť v tejto krajine, ako aj zavedenie programu, ktorý umožňuje občanom niektorých krajín cestovať do USA do 90 dní bez potreby získať vízum. Vyhlásil to v utorok americký prezident Donald Trump, ktorého citovala agentúra Reuters.

Na snímke prezident USA Donald Trump a poľský prezident Andrzej Duda

“Poľsko je ochotné dať Spojeným štátom veľmi významný príspevok, aby sme tu mali stálu prítomnosť. Poľsku sa veľmi páči táto myšlienka. Budeme o tom určite diskutovať. Berieme to veľmi vážne a zvažujeme to,” povedal Trump novinárom na brífingu v Oválnej pracovni pred stretnutím so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom v Bielom dome.
Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová v utorok privítali poľský prezidentský pár vo Washingtone. Lídri majú na programe bilaterálne rokovanie o obchodných, vojenských a bezpečnostných záležitostiach, ako aj o spolupráci v oblasti energetiky, spresnil Biely dom. Po rozhovoroch absolvujú prezidenti spoločnú tlačovú konferenciu.
Poľsko s 38 miliónmi obyvateľov udržiava s USA úzke vzťahy. Krajina, čeliac zvýšenej vojenskej aktivite Ruska, sa dožaduje stálej a väčšej prítomnosti amerických síl na svojom území; v súčasnosti sa tu strieda kontingent 3000 amerických vojakov, pripomína agentúra AP. Rozhodnutie Washingtonu by mohlo prísť začiatkom roku 2019.
Trump začal vlani svoju prvú prezidentskú cestu po Európe práve v poľskej metropole Varšava. Obe krajiny majú ako členské štáty NATO spoločné bezpečnostné obavy ohľadom zvýšenej aktivity armády Ruska v uplynulých rokoch. Poľsko, ktoré nemá dobré historické skúsenosti s Kremľom, sa preto snaží zabezpečiť ochranu zo strany Západu.
 
Príspevok Trump: Spojené štáty zvažujú stálu vojenskú prítomnosť v Poľsku zobrazený najskôr Hlavné správy.