Trump: Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom

Singapur 12. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Podanie rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa odštartovalo o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) ich s napätím očakávané stretnutie.

Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un

Ako prvý prišiel do hotela severokórejský vodca, minútu pred deviatou hodinou dorazila kolóna amerického prezidenta. Obaja lídri sa po podaní rúk otočili ku kamerám a krátko spolu
konverzovali. Kim Čong-un vyzeral podľa televízie Sky News strnulo, zatiaľ čo Trump pôsobil žoviálne. Trump niekoľkokrát položil Kimovi ruku na jeho pravé plece, resp. sa dotkol jeho pravej ruky.
Obaja politici potom predniesli krátke vyhlásenia. “Je to pre mňa česť. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem,” povedal Trump. Kim prostredníctvom tlmočníka uviedol, že obaja lídri prekonali prekážky “a dnes sme tu”. “To je pravda,” poznamenal Trump.
Politici sa následne odobrali na bilaterálne stretnutie, na ktorom majú byť okrem nich len tlmočníci. Toto rokovanie by malo trvať približne 45 minút. Po ňom bude nasledovať rozšírené kolo rokovaní s účasťou ďalších predstaviteľov.
Kim i Trump pricestovali do Singapuru v nedeľu niekoľko hodín po sebe. Americký prezident na otázku novinára, aký má pocit z nadchádzajúceho summitu, po prílete odpovedal: “Veľmi dobrý.” Vyhlásil tiež, že bude “v priebehu minúty vedieť”, či chce vodca KĽDR rokovať seriózne.
Oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA pred stretnutím uviedla, že obaja lídri budú viesť rozhovory o “stálom a trvalom mechanizme udržiavania mieru” na Kórejskom polostrove a ďalších otázkach vzájomného záujmu. Tiež informovala, že Kima sprevádzajú ministri zahraničných vecí a obrany, ako aj jeho sestra Kim Jo-džong.
 
Trump si pred summitom s Kimom “podal” svojich kritikov
Americký prezident Donald Trump si krátko pred svojím dlho očakávaným stretnutím so severokórejským vodcom Kim Čong-unom “podal” na Twitteri svojich kritikov.
“Nenávistníci a stroskotanci hovoria, že skutočnosť, že mám stretnutie (s Kim Čong-unom), je veľkou porážkou pre USA. Máme späť našich rukojemníkov, skúšky, výskum a všetky štarty rakiet sú zastavené. A títo experti, ktorí mi od začiatku vyčítali chyby, nemajú nič iné, čo by mohli povedať! Bude to v poriadku!” napísal šéf Bieleho domu v tvíte, zverejnenom približne tri hodiny pred summitom na singapurskom ostrove Sentosa.
Trump zverejnil v rovnakom čase aj druhý tvít, v ktorom vychválil svoje zásluhy na rastúcej domácej ekonomike.
V amerických médiách sa podľa agentúry DPA objavili pochybnosti o tom, či sa Washingtonu podarí v Singapure dosiahnuť rozhodujúci pokrok. Zatiaľ čo Biely dom tvrdí, že predbežné rozhovory dopadli lepšie, než sa očakávalo, špekuluje sa, že USA by mohli u Kim Čong-una “naraziť”.
 
Stretnutie Trumpa a Kim Čong-una medzi štyrmi očami sa skončilo
Historické stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una medzi štyrmi očami v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa sa v utorok skončilo po približne 45 minútach.
Obaja lídri vyšli na jeden z balkónov hotela a zakývali z neho čakajúcim novinárom.
Trump na neskôr zverejnených záberoch z rokovacej miestnosti povedal, že rozhovory prebehli “dobre, veľmi dobre” a zopakoval, že s Kimom má “vynikajúci vzťah”. Vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu. “Spoločne sa o to postaráme. My to vyriešime,” konštatoval Trump smerom ku Kimovi.
Následne sa začalo rozšírené kolo rozhovorov, na úvod ktorého si Trump a Kim znovu podali ruky. Trump pred týmto kolom podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv povedal, že obaja “vyriešia problém, ktorý bol predtým nevyriešený”. Zároveň opäť vyjadril optimizmus: “Uspejeme, dokážeme to.”
Spolu s Trumpom si za rokovací stôl za americkú stranu sadli aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a personálny šéf Bieleho domu John Kelly.
V severokórejskej delegácii sú dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce a minister zahraničných vecí. Nebolo tam však vidieť Kimovu sestru Kim Jo-džong, ktorá sa v apríli zúčastnila na summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.
Summit odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi. “Staré praktiky a predsudky pracovali proti nám. Ale všetky sme prekonali. A teraz sme tu,” vyhlásil Kim Čong-un.
“Je to pre mňa česť. Cítim sa naozaj dobre, budeme mať dobré rozhovory. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem,” povedal Trump. Svojským spôsobom ukázal palcom nahor a vyhlásil: “Budeme veľmi úspešní.”
 
Skončilo sa rozšírené kolo rokovaní medzi Kimom a Trumpom, nasleduje obed
V hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa sa v utorok skončilo aj rozšírené kolo rokovaní medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Oznámila to agentúra Jonhap.
Spolu s Trumpom si za rokovací stôl za americkú stranu sadli aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a personálny šéf Bieleho domu John Kelly.
V severokórejskej delegácii boli dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce a minister zahraničných vecí Ri Jong-ho. Jej súčasťou však nebola Kimova sestra Kim Jo-džong, ktorá sa v apríli zúčastnila na summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.
Po rozšírenom kole rokovaní nasledoval pracovný obed oboch lídrov, ktorý sa začal okolo 11.30 h miestneho času (05.30 h SELČ).
Trump a Kim sa predtým zišli na historicky prvom summite medzi štyrmi očami, ktorý odštartoval podaním rúk o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ).
Trump na neskôr zverejnených záberoch z rokovacej miestnosti povedal, že tieto rozhovory prebehli “dobre, veľmi dobre” a zopakoval, že s Kimom má “vynikajúci vzťah”. Vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu. “Spoločne sa o to postaráme. My to vyriešime,” konštatoval Trump smerom ku Kimovi.
Severokórejský vodca neodpovedal na otázky, či sa jeho krajina vzdá svojho jadrového programu.
V politickej oblasti chce Severná Kórea nadviazať diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi. Pozorovatelia podľa agentúry DPA nevylučujú, že USA by mohli na summite ako prvý krok oznámiť zriadenie svojho zastúpenia v severokórejskej metropole Pchjongjang. Keďže medzi oboma kórejskými štátmi trvá vojnový stav – kórejská vojna sa v roku 1953 skončila len prímerím -, bude kvôli bezpečnostným zárukám potrebné uzatvoriť mierovú zmluvu. Severná Kórea navrhuje “synchrónny” a “postupný” prístup k riešeniu jadrového sporu.
 
Trump a Kim Čong-un podpíšu v Singapure dohodu
Americký prezident Donald Trump dosiahol na utorkovom historickom summite v Singapure so severokórejským vodcom Kim Čong-unom dohodu, ktorú obaja zakrátko podpíšu. Trump to oznámil po skončení pracovného obeda s Kimom, povahu dokumentu však nešpecifikoval.
Nemenovaný americký predstaviteľ pre CNN uviedol, že dohoda má potvrdiť dosiahnutý pokrok a záväzok pokračovať v nastúpenom tempe.
Summit s Kim Čong-unom prebehol podľa šéfa Bieleho domu veľmi dobre. “Bolo to lepšie, než ktokoľvek mohol očakávať. Vynikajúce,” cituje Trumpa agentúra DPA. Stretnutie podľa prinieslo “veľký pokrok” a bolo “naozaj veľmi pozitívne”.
Agentúra Jonhap s odvolaním sa na singapurské médiá uviedla, že Trump s Kimom po pracovnom obede sa prechádzali a konverzovali v blízkosti hotela Capella, kde sa summit konal.
Podľa oficiálneho programu má mať Trump o 16.00 h miestneho času (10.00 h SELČ) tlačovú konferenciu. O 18.30 h miestneho času (12.30 h SELČ) sa presunie na leteckú základňu Paya Lebar, odkiaľ odletí do vlasti. Na ceste domov sa zastaví na Andersenovej leteckej základni na Guame a letecko-námornej základni Pearl Harbor-Hickam na Havaji.
 
Donald Trump a Kim Čong-un podpísali dohodu

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un podpisujú komplexnú dohodu, ktorej obsah nebol zverejnený počas historického stretnutia v Singapure

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v utorok komplexnú dohodu, ktorej obsah nebol zverejnený. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Po podpise dohody šéf Bieleho domu povedal, že má so severokórejským vodcom “vynikajúci vzťah” a že ho “určite” pozve do Spojených štátov a ešte veľakrát sa s ním stretne. Vyslovil tiež presvedčenie, že v Severnej Kórei dôjde veľmi rýchlo k denuklearizácii. Okrem toho Trump označil Kima za “veľmi nadaného človeka”, ktorý miluje svoju vlasť.
Na záver summitu sa obaja lídri rozlúčili bez prítomnosti tlmočníkov.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un si podávajú ruky na záver ich rozhovorov počas historického summitu v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa

Singapurský summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi.
 
KĽDR sa zaviazala zabezpečiť úplnú denuklearizáciu; USA dajú bezpečnostné záruky

Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na utorňajšom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu “nové” vzťahy. Informovala o tom agentúra AP.
V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.
Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.
Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.
 
Trump: Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom

Na snímke americký prezident Donald Trump

Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom a Kim o tom vie. Povedal to americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Singapure po stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a podpise spoločného vyhlásenia. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.
Podľa Trumpa bolo stretnutie s Kimom bezprecedentné a zároveň dokázalo, že skutočná zmena je možná. Okrem toho vyslovil presvedčenie, že USA a Severná Kórea čoskoro otvoria veľvyslanectvá. “Stretnutie, bolo úprimné, priame a produktívne. Predseda Kim spustí proces, ktorý urobí mnohých ľudí šťastnými.”
“Prítomnosť záplavy médií Kima neteší, ale chápe, prečo sú tu. Ľud Severnej a Južnej Kórey má spoločnú budúcnosť, avšak najprv je nutné odstrániť hrozbu jadrových zbraní,” povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Trump, pričom dodal, že sankcie uvalené na Severnú Kóreu zostanú v platnosti. Zrušené budú až vtedy, keď budú severokórejské jadrové zbrane zneškodnené.
Na denuklearizáciu kórejského polostrova bude podľa neho dozerať medzinárodný tím expertov. “Dúfam, že to bude čoskoro,” povedal Trump. Denuklearizácia je podľa neho komplexný problém, ale keď sa s ňou už raz začne a “dostanete sa do určitého bodu, niet cesty späť a všetko už napreduje veľmi rýchlo”.
Severokórejský vodca podľa Trumpa sľúbil, že znefunkční všetky tri testovacie jadrové zariadenia vrátane toho, ktorý slúži na skúšky raketových motorov.
K otázke bezpečnosti Kórejského polostrova americký prezident povedal, že neuvažuje o jej znížení, avšak v konečnom dôsledku chce z Južnej Kórey stiahnuť 32.000 amerických vojakov, ktorí sú tam dislokovaní. Vyzval tiež na skončenie “vojnových hier”, ktoré budú podľa neho obnovené len v prípade, že rozhovory nebudú napredovať podľa predstáv Spojených štátov.
Pred Trumpovou tlačovou konferenciou premietli novinárom prítomným v sále krátky dokument, ktorý americký prezident venoval Kimovi pred jeho odchodom zo Singapuru. Film naznačuje pozitívne vyhliadky, ktoré KĽDR má.
 
Trump odletel zo Singapuru po historickom summite s Kim Čong-unom
Americký prezident Donald Trump odletel v utorok zo Singapuru po historickom summite so severokórejským lídrom Kim Čong-unom.
Trump mieri do vlasti o deň skôr, ako sa očakávalo. Povedal, že už tam nechce stráviť ďalšiu noc, keďže už “nebolo nič viac, čo sme mohli urobiť”.
Americký prezident sa po ceste do Washingtonu zastaví ešte na Guame a na Havaji, dodáva agentúra AP.
 
Príspevok Trump: Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)