Washington 31. marca 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

V súvislosti s kolapsom cien ropy na svetových trhoch požiadal Biely dom ruskú stranu o priamy telefonický rozhovor prezidenta Donalda Trumpa s prezidentom Vladimirom Vladimirovičom Putinom. Svoju žiadosť americká strana podoprela dodatočnou zámienkou, ktorou mal byť záujem amerického prezidenta posúdiť s ruskou hlavou štátu aj problematiku pandémie COVID-19

Na snímke Donald Trump

V predvečer telefonátu s ruským prezidentom Donald Trump vyhlásil, že nízke ceny na ropu sú „zlé pre všetkých“. Tlačová služba Kremľa potvrdila, že táto téma bola na žiadosť americkej strany predmetom telefonického rozhovoru prezidenta Putina s jeho americkým partnerom. Obaja sa dohodli na tom, že záležitosti súvisiace s ťažbou a cenami ropy budú konzultovať ministri energetiky Ruska a USA.

Donald Trump ešte pred telefonátom s ruským prezidentom komentoval zúfalú situáciu amerických producentov bridlicovej ropy pre Fox News vyjadrením, podľa ktorého sa „Saudská Arábia a Rusko zbláznili“. Bezprecedentný pokles cien ropy je dôsledkom cenovej vojny, ktorú Saudská Arábia vyhlásila Rusku s cieľom vytlačiť ruských dodávateľov z európskeho trhu. Situáciu navyše vyhrotila pandémia COVID-19, ktorá viedla k enormným výpadkom v spotrebe ropy, čo sa následne odzrkadlilo v obrovskom prebytku jej ponuky nad dopytom.

Donald Trump priznal, že by nebol rád, ak by aktuálna situácia zruinovala americký sektor ťažby bridlicovej ropy, ktorý je už aj tak zaťažený miliardovými kreditmi. Na otázku Fox News, čo odpovie, ak sa ho prezident Putin spýta na eventuálne zrušenie protiruských sankcií, Trump pripustil, že taká otázka naozaj môže zaznieť. Vyhol sa však tomu, ako odpovie a namiesto toho novinárom pripomenul, že práve za jeho prezidentského mandátu boli prijaté najtvrdšie sankcie, pričom žiadny predošlý americký prezident nevystupoval voči Rusku tak tvrdo a nekompromisne ako práve on. Na druhej strane však pripomenul, že počas druhej svetovej vojny boli USA a ZSSR spojencami, čím nepriamo naznačil, že v ťažkých časoch je pre USA zjavne výhodnejšie s Ruskom spolupracovať.

Gabriel Gačko

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj