Washington 13. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)
 
Prezident USA Donald Trump sa v sobotu poďakoval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za prepustenie amerického pastora Andrewa Brunsona, zadržiavaného takmer dva roky v Turecku. Erdogan pritom v minulosti odmietal skoršie žiadosti Washingtonu, aby Brunsona prepustil. Informovala o tom tlačová agentúra AP

Na snímke prezident USA Donald Trump

Trump na Twitteri uviedol, že v sobotu popoludní (miestneho času) sa v Oválnej pracovni Bieleho domu stretne s Brunsonom, ktorý je už na ceste domov do USA.
“Bude to úžasné vidieť Brunsona a stretnúť sa s ním. Brunson je vynikajúci kresťan, ktorý prešiel takouto tvrdou skúsenosťou,” napísal Trump.
Turecký súd v piatok odsúdil Brunsona (50) pre obvinenie z terorizmu, ale udelil mu trest v dĺžke, ktorú už strávil ako zadržiavaná osoba v domácom väzení, a zároveň ho prepustil s tým, že sa môže vrátiť do USA.
Rodák z amerického štátu Severná Karolína opustil Turecko hneď v piatok a cestou do vlasti sa ešte zastavil v americkej vojenskej nemocnici v Nemecku na lekársku prehliadku. V sobotu ho čaká spomínané stretnutie s Trumpom v Bielom dome.
Americký veľvyslanec v Berlíne Richard Grenell na Twitteri oznámil, že Brunsonovi a jeho manželke po príchode do Nemecka daroval americkú vlajku. Diplomat napísal, že Brunson ju “okamžite pobozkal”.
Brunsona zadržiavali v Turecku takmer dva roky. Za obvinenia z terorizmu a špionáže mu hrozilo 35 rokov väzenia. Súd však v piatok Brunsona odsúdil iba za terorizmus. Pastor všetky obvinenia odmietal a dôrazne trval na svojej nevine.
 
Príspevok Trump sa poďakoval Erdoganovi za prepustenie amerického pastora Brunsona zobrazený najskôr Hlavné správy.