Washington 30. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Americký prezident Donald Trump pokračuje vo svojich útokoch voči médiám a jednotlivým novinárom. Jeho najnovšou obeťou sa stalo moderátorské duo televízie MSNBC Mika Brzezinská a Joe Scarborough, ktoré opakovanie kritizuje prezidentovu politiku. Trump vo štvrtok označil Brzezinskú na Twitteri za “bláznivú Miku s nízkym IQ” a Scarborougha nazval “psycho-Joe”
Na snímke americký prezident Donald Trump

Trumpov hnev vyvolala najnovšia relácia MSNBC s názvom “Morning Joe”, v ktorej Brzezinská kritizovala Trumpov štýl politiky a jeho správanie označila za “nenormálne”, vzbudzujúce pochybnosti o jeho duševnom stave. Trump podľa nej “klame každý deň”, podkopáva autoritu svojich spolupracovníkov a zneužíva ich ako pešiakov. Keby sa takto správal šéf stanice, kde pracuje, dostal by podľa Brzezinskej výpoveď.
Trump sa následne na Twitteri pustil do oboch moderátorov. V dvoch tweetoch okrem iného napísal, že hoci “bláznivá Mika s nízkym IQ” a “psycho-Joe” zo slabo sledovanej relácie, ktorú už nepozerá, ho “ohovárajú”, sa s ním okolo Nového roka chceli tri noci po sebe stretnúť v jeho floridskom sídle Mar-a-Lago. Brzezinská vtedy “škaredo krvácala po facelifte (chirurgické napnutie kože na tvári)”, preto sa s oboma odmietol stretnúť.
“Je to smutný deň pre Ameriku, keď prezident trávi svoj čas mobingom, klamstvami a chrlením úbohých osobných útokov namiesto toho, aby si robil svoju prácu,” odpovedala MSNBC takisto prostredníctvom Twitteru na Trumpovu tirádu.
Prezidentova reakcia vyvolala odmietavé reakcie aj v radoch republikánov. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan nazvaný Trumpov tón “nevhodný”. Senátork Lindsey Graham na Twitteri uviedol: “Pán prezident, Váš tweet bol nedôstojný Vášho úradu a reprezentuje to, čo je v americkej politike zlé, nie veľkosť Ameriky.” Senátor Ben Sasse apeloval na prezidenta: “Prosím, prestaňte s tým. To nie je normálne a nedôstojné Vášho úradu.”
Trumpova hovorkyňa Sarah Sandersová však prezidentove slová obhajovala ako primerané. Na tlačovej konferencii vyhlásila, že Trump “bojuje proti ohňu ohňom” a nedovolí, aby ho ľavicovoliberálne médiá alebo elity “šikanovali”.
Päťdesiatročná Mika Brzezinská je dcérou Zbigniewa Brzezinského, amerického politológa poľského pôvodu, ktorý zomrel 26. mája vo veku 89 rokov a v minulosti bol poradcom prezidenta USA Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť. Jej 54-ročný kolega je bývalý republikánsky kongresman. Brzezinská a Scarborough sú zasnúbení.
Najnovšia kauza pripomína Trumpov verbálny útok voči televíznej moderátorke kanála Fox News Megyn Kellyovej počas vlaňajšej predvolebnej kampane. Po prvej televíznej debate ako prezidentský kandidát ju Trump obvinil, že mu kladie neobjektívne otázky, a napísal: “Bolo vidieť, že krvácala z očí, krv sa valila zovšadiaľ.” Tieto slová boli všeobecne chápané ako narážka na menštruáciu a vyvolali búrku kritiky.