Freinsheim 27. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Poslanci neschvaľovali konkrétny návrh na udelenie čestného občianstva Trumpovi, len potvrdili, že obec ako taká túto poctu neudeľuje

Obecná rada v Kallstadte – tichej obci v nemeckej vinárskej oblasti Porýnie – neudelila čestné občianstvo novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorého starí rodičia boli miestni rodáci.

Na snímke americký prezident Donald Trump Na snímke americký prezident Donald Trump

Rozhodnutie, ktoré padlo vo štvrtok na zasadaní obecného zastupiteľstva, oznámil starosta obce Thomas Jaworek. Spresnil, že poslanci neschvaľovali konkrétny návrh na udelenie čestného občianstva Trumpovi, len potvrdili, že obec ako taká túto poctu neudeľuje.

Žiadosť o udelenie čestného občianstva Trumpovi v obci Kallstadt podali nemeckí republikáni – periférna strana, vyznávajúca rovnaké pravicové konzervatívne hodnoty ako jej americkí menovci. Nemeckí republikáni dokonca navrhli pomenovať po Trumpovi ulicu alebo námestie.

Mesto Freinsheim, kam patrí aj obec Kallstadt, takisto zamietlo podobný návrh. Hovorca mestskej rady povedal, že Trump nespĺňa podmienky na udelenie čestného občianstva.

Trumpov starý otec Friedrich, ktorý si neskôr meno poangličtil na Frederick, sa vydal z Nemecka do New Yorku koncom 19. storočia a neskôr počas zlatej horúčky vyrazil na západ USA.

Friedrich posielal domov príbuzným v Nemecku časť svojich zárobkov, ktorí za ne zvykli nakupovať nehnuteľnosti a iné majetky v Kallstadte. Ale dnes už zostalo iba málo stôp po tejto rodine, ktorá tam mala kedysi svoje sídlo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.