Damask 14. apríla 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
 
Prezident Spojených štátov Donald Trump vyhlásil, že nariadil zaútočiť proti Sýrii.

Ilustračné foto: Damask

“Práve prebieha kombinovaná operácia v spolupráci s ozbrojenými zložkami Francúzska a Spojeného kráľovstva,” vyhlásil podľa BBC Trump pri vystúpení k národu.
Spojenci zaútočili na mnoho cieľov “spojených s vývojom, výrobou a nasadením chemických zbraní”. Predmestia Damasku, kde je vojenské výskumné laboratórium, zasiahlo niekoľko vĺn amerických rakiet. Protivzdušná obrana ich však veľa zostrelila.
Americký vládny zdroj potvrdil agentúre Reuters, že USA použili v útoku rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk.
Prezident USA sa tiež vyjadril veľmi kriticky k Rusku a Iránu, ktoré podporujú Asadovu vládu. “Pýtam sa Iránu a Ruska, aký druh národa chce byť spájaný s masovou vraždou nevinných mužov, žien a detí?” Spýtal sa. “Rusko sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať v temnej ceste alebo sa pripojí k civilizovaným národom,” dodal Trump.
 
Americký útok na Sýriu sa začal
Avizovaný vojenský útok USA, Veľkej Británie a Francúzska na Sýriu sa uskutočnil v sobotu 14.4.2017 v skorých ranných hodinách. Informácie o tomto útoku priniesol aj portál rusvesna.
Sýrske letctvo sa ešte v minulých dňoch presunulo na základňu v Hmeimmim, Američanmi, Francúzmi a Britmi vystrelené rakety úctivo dodržiavali kruhovú zónu približne 300 km okolo ruských základní Tartus a Hmeimmim, Sýrske vládne sily zlikvidovali 1/3 rakiet. Všetky vystrelené rakety dopadali ďaleko od miest dislokácie ruských vojenských jednotiek.
Sýrčania však už v Damasku vyšli do ulíc a oslavujú víťazstvo vládnej protivzdušnej obrany nad Američanmi, Britmi a Francúzmi, vyjadrujú svoju podporu vládnemu  Asadovmu rezimu a sýrskym ozbrojeným silám. Americký krok označujú za neefektívnu agresiu.
Sýrčania tvrdia, že zostrelili všetky rakety Storm Shadow, ktoré majú vo výzbroji Briti a Francúzi. Ciele zasiahla len časť amerických Tomahawkov.
Agentúra Reuters uvádza, že Trump je pripravený pokračovať v útokoch proti Asadovi dovtedy, kým ten neprestane používať chemické zbrane. (Rozumej dovtedy, kým Biele Helmy nedostanú za svoj herecký výkon Oscara, alebo pokiaľ ich niekto nezastrelí).  Rusi a Sýrčania Američanmi iniciovaný útok považujú za porušenie medzinárodného práva. V Damasku zaznelo najmenej 6 hlasných výbuchov, najmä z oblasti Barzah kde sa nachádzajú sýrske centrá vedeckého výskumu, rakety zasiahli aj centrum vedeckého výskumu v Homse.
Na Briefingu Pentagonu hlava Generálneho štábu USA Joseph Dunford uviedol, že Američania útočili aj na sklady a vojenské postavenia sýrskej armády (najmä protivzdušná obrana). Podľa Mattisa Američania vystrelili 2x viac rakiet ako v apríli minulého roku na vojenské letisko Shayrat. Ak je to pravda tak to znamená, že  vystrelili približne cca 120 rakiet, z toho Sýrčania hlásia zostrelenie cca 40 rakiet (nevie sa zatiaľ koľko zo 40 zlikvidovaných rakiet sú rakety Storm Shadow, bližšie informácie o počte zostrelených rakiet ešte nie sú overené) so svojími starými S-125 a S-200. Zostáva teda ešte objasniť aké škody mohli utrpieť sýrske vojenské oddiely, tieto informácie však takisto ešte stále nie sú k dispozícii.
Ak však v najbližších dňoch bude aj naďalej úspešne pokračovať likvidácia proamerických bánd v Sýrii, bude to znamenať že americký útok na sýrske vládne sily nebol z vojenského hľadiska úspešný. Takisto ešte nie je istý počet Tomahawkov, ktoré skončili v okolitej púšti a vôbec nezasiahli ciele, pretože mali problémy s GPS navigáciou, alebo ich Američania naschvál vystrelili na miesta, kde nemohli spôsobiť žiadnu škodu.
V najbližších hodinách sa objavia ďalšie doplňujúce informácie.
 

 

 

 
Príspevok Trump riskuje tretiu svetovú vojnu. Rakety dopadli na Sýriu zobrazený najskôr Hlavné správy.