Washington 10. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump privítal dnes v Bielom dome japonského premiéra Šinzóa Abeho, ktorý pricestoval na dvojdňovú návštevu krajiny. Štátnici rokovali v Oválnej pracovni, nasledovala spoločná tlačová konferencia a pracovný obed.

Na snímke japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald TrumpNa snímke japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump

V rokovaní figurovali témy ako regionálna bezpečnosť, obchodné vzťahy či návrh Tokia na investovanie v USA. “Chcel by som jasne demonštrovať neotrasiteľné americko-japonské spojenectvo,” vyhlásil pred stretnutím Abe, ktorý dnes položil veniec na vojenskom cintoríne v Arlingtone.

Obaja lídri sa v popoludňajších hodinách presunú špeciálom Air Force One na Floridu do Trumpovho letoviska Mar-a-Lago, kde si v sobotu spoločne zahrajú golf. Abe navštívil Trumpa v jeho newyorskom sídle už v novembri, tesne po tom, ako miliardár zvíťazil v prezidentských voľbách.

Abe dopoludnia navštívil i Obchodnú komoru Spojených štátov (USCC) vo Washingtone. S japonským ministerským predsedom prišla do USA aj menšia delegácia. Abe je po britskej premiérke Therese Mayovej druhým zahraničným lídrom, s ktorým sa Trump stretol od svojej inaugurácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.