Washington 9. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Americký prezident Donald Trump prijme tento mesiac v Bielom dome rakúskeho spolkového kancelára Sebastiana Kurza, s ktorým chce rokovať o konfliktoch v susedstve Európskej únie i inde vo svete, ako aj o hospodárskych a energetických otázkach

Na snímke rakúsky kancelár Sebastian Kurz

Stretnutie Trumpa s “najmladším predsedom vlády v Európe”, naplánované na 20. februára, ohlásila v piatok hovorkyňa amerického lídra Sarah Sandersová. Očakáva sa, že Kurz absolvuje najskôr súkromný rozhovor s Trumpom, na čo sa uskutoční bilaterálne stretnutie v širšom rámci, uviedla agentúra DPA.
Trump je politicky blízky pravicovokonzervatívnym silám v Európe, o ktorých sa už i viackrát pozitívne vyjadroval.
Konzervatívec Kurz (32), ktorého Rakúska ľudová strana (ÖVP) vládne v koalícii s pravicovopopulistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), presadzuje — podobne ako Trump — reštriktívnu prisťahovaleckú politiku.
Prisťahovaleckú politiku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zase Trump opakovane kritizoval ako príliš liberálnu, zhodnotila DPA.
Agentúra AP v súvislosti s ohlásenou návštevou upozornila, že Rakúsko bolo začiatkom februára jednou z krajín EÚ, ktoré vyjadrili obavy zo šírenia jadrových zbraní po tom, ako Spojené štáty oznámili odstúpenie od príslušnej dohody s Ruskom.
 
Príspevok Trump privíta v Bielom dome rakúskeho kancelára Kurza zobrazený najskôr Hlavné správy.