K uvedeným činiteľom patria najvyššie postavení kariérni úradníci kľúčových rezortov vrátane ministerstva obrany a ministerstva zahraničných vecí. Námestník ministra obrany Robert Work a tretí muž americkej diplomacie, námestník ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Thomas Shannon, budú dočasnými úradujúcimi šéfmi svojich rezortov, pokým príslušných ministerských nominantov nepotvrdí vo funkcii Senát, uviedol Spicer.

Donald Trump a Melanie

Vo vláde ostanú tiež Brett McGurk, Obamov osobitný vyslanec pre boj proti tzv. Daešu, a riaditeľ Národného protiteroristického centra Nicholas Rasmussen. Trump si vo vláde ponechá aj Adama Szubina, hlavného predstaviteľa ministerstva financií pre spravodajské informácie. Work bude viesť Pentagón možno len niekoľko hodín. Očakáva sa, že Trumpovho nominanta na ministra obrany, generála vo výslužbe Jamesa Mattisa, senátori potvrdia ešte v piatok po inauguračnej ceremónii.

Shannon by mal stáť na čele rezortu zahraničných vecí najmenej do budúceho týždňa. Hlasovanie Senátu o nominantovi Trumpa na nástupcu Johna Kerryho na poste šéfa americkej diplomacie, bývalom riaditeľovi spoločnosti Exxon Mobil Rexovi Tillersonovi, sa neočakáva skôr ako v pondelok alebo v utorok. Na diplomatickom fronte nie je zatiaľ jasné, či Trumpova vláda prijme pozvánku na Ruskom podporované mierové rozhovory o Sýrii, ktoré sa začnú v pondelok v kazašskej Astane.

Trump zdôrazňuje snahu o užšiu spoluprácu s Moskvou v boji proti terorizmu a bezpečnostných otázkach. Obamov osobitný vyslanec pre Sýriu Michael Ratney naznačil, že je ochotný sa na rozhovoroch zúčastniť, no Trumpov tím mu takýto pokyn nedal. Podobne ako pri predošlých nástupoch nových vlád USA budú americké veľvyslanectvá a konzuláty v zahraničí, ktoré vedú nekariérni nominanti prezidenta, riadiť do ich výmeny tamojší najvyššie postavení kariérni diplomati.

Donald Trump priletel do Washingtonu pred piatkovou inauguráciou

Donald Trump pricestoval dnes podvečer do Washingtonu, kde bude v piatok inaugurovaný za 45. prezidenta Spojených štátov amerických. „Cesta sa začala a ja budem tvrdo pracovať a bojovať za to, aby to bola pre Američanov skvelá cesta,“ napísal Trump na Twitteri pred svojím odletom do Washingtonu. 

Donald Trump a Melanie

Príchodom Donalda Trumpa do Washingtonu sa začína niekoľkodňová séria oficiálnych podujatí súvisiacich s inauguráciou nového prezidenta. Trump tento maratón odštartuje dnes pracovnou večerou so svojím budúcim kabinetom a slávnostným kladením vencov na Arlingtonskom národnom cintoríne. 

Inauguračné akcie vyvrcholia v piatok napoludnie miestneho času prezidentskou prísahou, ktorú nový prezident Trump a viceprezident Mike Pence zložia pred washingtonským Kapitolom. Trump následne vystúpi so svojím prvým prejavom v úrade amerického prezidenta. Trumpov inauguračný prejav bude dokumentom pojednávajúcim viac o filozofickým pohľadoch Trumpa na krajinu, než o pracovnej agende, povedal hovorca Sean Spicer.

Je pripravený nastoliť svoju agendu od prvého dňa, vrátane podpisu nariadení v oblasti zdravotnej starostlivosti, terorizmu, a imigrácie. To všetko sa podľa Spicera začne diať už v prvých dňoch Trumpovho úradovania. „Sme pripravení slúžiť americkému ľudu a od prvého dňa znova urobiť Ameriku veľkou,“ vyhlásil pred novinármi nastupujúci viceprezident Pence.