Ramstein/Washington 27. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)
 
Americký prezident Donald Trump sa v noci na štvrtok pri návrate z vopred neohlásenej návštevy Iraku zastavil v Nemecku. Lietadlo Air Force One pristálo krátko pred druhou hodinou ráno na základni amerického letectva v Ramsteine, kde si doplní palivo a Trump sa krátko stretne s americkými vojakmi, informovali agentúry AP a DPA

Na snímke Donald Trump

Prezident USA a prvá dáma Melania niekoľko hodín predtým nečakane navštívili amerických vojakov pôsobiacich v Iraku. Išlo o prvú Trumpovu návštevu vojakov nasadených v krízových oblastiach od jeho nástupu do funkcie pred takmer dvoma rokmi.
USA nemôžu byť aj naďalej svetovým policajtom, vyhlásil americký prezident Donald Trump počas svojej neohlásenej návštevy Iraku.
Nie je to fér, že celú túto ťarchu máme niesť my, cituje jeho slová novinár z tímu Bieleho domu.
Trump vysvetlil, že Washington nechce, aby ostatné štáty využívali zadarmo amerických vojakov na vlastnú obranu.
Sme roztrúsení po celom svete. Nachádzame sa v krajinách, o ktorých väčšina ľudí ani nepočula. Je to naozaj na smiech,dodal.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová v tejto súvislosti uviedla, že iracký premiér Ádil Abdal Mahdí prijal pozvanie na návštevu Spojených štátov. Obaja politici hovorili počas Trumpovej návštevy iba telefonicky.
Trump v príhovore k vojakom, ktorým sa prišiel poďakovať za “ich službu, úspech a obete”, na leteckej základni al-Asad ležiacej západne od Bagdadu povedal, že nemá v pláne stiahnuť americké jednotky z Iraku. Ten podľa neho môže byť využívaný ako základňa pre útoky na militantov organizácie Islamský štát, ak “to bude potrebné”. V prípade potreby môžu USA zaútočiť na IS “tak rýchlo a tak tvrdo”, že islamisti “nebudú ani vedieť, čo sa deje”.
Do Iraku sa Trump vydal krátko po tom, ako oznámil stiahnutie amerických jednotiek zo Sýrie, ktorá s Irakom susedí. Toto rozhodnutie zaskočilo jeho poradcov i spojencov, vrátane Iraku, a malo za následok aj demisiu ministra obrany Jima Mattisa.
 
Príspevok Trump pri neohlásenej návšteve Iraku: USA nemôžu byť svetovým policajtom zobrazený najskôr Hlavné správy.