Washington 9. októbra 2018 (HSP/RT/Foto: Screenshot YouTube)
 
Americké úrady majú teraz povolené zostreliť bezpilotné lietadlá, ak ich považujú za hrozbu, na základe nového zákona, ktorý v piatok podpísal prezident Donald Trump. Kritici však tvrdia, že zákon môže byť ľahko zneužitý

Dron na civilné použite

Zákon obsahuje nové ustanovenia na konanie proti súkromným lietadlám. Najmä v oddiele 1602 sa uvádza “ochrana určitých zariadení a majetku pred bezpilotnými lietadlami” a povoľuje ich detekciu, monitorovanie a odpočúvanie “bez predchádzajúceho súhlasu” vlastníka. Použitím “primeranej sily, ak je to potrebné”, sa povoľuje aj “zneškodniť, poškodiť alebo zničiť” takéto zariadenie.
To teda federálnym orgánom konkrétne umožňuje zostreliť bezpilotné lietadlo bez oprávnenia, ale kritici tvrdia, že zákon by mohol byť ľahko zneužívaný. Americká asociácia občianskych slobôd (ACLU) už pred podpísaním tento zákon odsudzovala.
“Tieto ustanovenia dávajú vláde prakticky voľnú kartu, aby pozorovala, zabavovala alebo dokonca strieľala na drony vo vzduchu, aj keď sú vo vlastníctve novinárov alebo obchodných subjektov, bez dohľadu alebo riadneho postupu,” vyhlásil hovorca ACLU.
Pridáva sa aj Electronic Frontier Foundation (EFF), podľa ktorej sú ohrozené práva na slobodu prejavu a ochranu pred záchrannými mechanizmami na základe prvého a štvrtého dodatku.
“Ak zákonodarcovia chcú dať vláde právomoc stiahnuť alebo zničiť súkromné ​​drony, Kongres a verejnosť by mali mať možnosť diskutovať o tom, ako najlepšie poskytnúť primeraný dohľad a obmedziť tieto právomoci na ochranu nášho práva používať drony pre žurnalistiku, rôzne iné aktivity a rekreáciu,” vyhlásila EFF.
Drony začali byť populárne u širokej verejnosti, ale v USA sa vyskytlo niekoľko incidentov týkajúcich sa ich používania, napríklad keď sa jeden takýto dron dostal na trávnik v areáli Bieleho domu v roku 2015, kde v tom čase úradoval bývalý prezident Barack Obama. Vlastník dronu nakoniec ani nebol potrestaný, keď sa zistilo, že len stratil kontrolu nad zariadením a nevedel, že pristál práve na takom významnom mieste.
 
Príspevok Trump podpísal zákon oprávňujúci zneškodniť súkromný dron bez upozornenia zobrazený najskôr Hlavné správy.