Washington 27. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)
 
Americký prezident Donald Trump poďakoval v piatok severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi za “dodržanie sľubu” v podobe repatriácie ostatkov padlých amerických vojakov, ktoré sa nachádzali v Severnej Kórei od skončenia kórejskej vojny z rokov 1950-1953. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Kim prisľúbil takýto krok počas júnového historického stretnutia s Trumpom v Singapure. Americká armáda dopravila v piatok letecky zo severokórejského Wonsanu na základňu Pchjongtchek v Južnej Kórei prvých 55 truhiel, v ktorých sa majú nachádzať ostatky padlých Američanov. Po stredajšom pietnom obrade ich majú ďalej presunúť na územie štátu Havaj, kde bude prebiehať overovanie.
Repatriáciu ostatkov privítal v piatok aj americký minister Jim Mattis, podľa ktorého tento krok prispeje k “pozitívnemu tónu” v diplomacii týkajúcej sa iných záležitostí, ako je úsilie o denuklearizáciu Kórejského polostrova. Dodal, že sa zvažuje vyslanie dodatočných pátracích tímov do Severnej Kórey, aby tam lokalizovali ďalšie ostatky Američanov.
Piatkový prevoz truhiel je podľa AP vôbec prvým “hmatateľným” výsledkom júnového stretnutia Trumpa s Kimom, do ktorého boli vkladané veľké očakávania. Uskutočnilo sa navyše v deň, keď si obe Kórey a Spojené štáty pripomínajú 65. výročie podpísania prímeria, ktoré ukončilo kórejskú vojnu.
Odhaduje sa, že v kórejskej vojne zahynuli milióny ľudí vrátane 36.000 amerických vojakov. Približne 7700 amerických vojakov je od tohto konfliktu nezvestných, pričom sa predpokladá, že telesné pozostatky 5300 z nich sa stále nachádzajú na území Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).
 
Príspevok Trump poďakoval Kimovi za vrátenie pozostatkov amerických vojakov zobrazený najskôr Hlavné správy.